Zloglasni biotehnološki američki div Monsanto objavio je na svom blogu priču o donaciji koju je dala Hrvatskoj, Srbiji i Bosni i Hercegovini, državama koje ne uzgajaju GMO, objavio je portal Lupiga.
Donacija sjemena kukuruza, rajčice, krastavca i kupusa proizvođačima hrane u ove tri zemlje nije objavljena ni u jednom mediju regije, kao da se ne radi o događaju koji itekako ima utjecaja na budućnost poljoprivrede na ovim prostorima i pritom se kosi s domaćim zakonima.
“U namjeri da pomogne u sanaciji štete te da pomogne srpskim farmerima da ponovno zasiju svoja polja što je brže moguće, Monsanto je ovog vikenda donirao oko 275 tisuća vrijedno DEKALB sjeme kukuruza, dovoljno da se zasadi oko tri tisuće hektara zemlje. Još sjemena je distribuirano u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini ukupne vrijednosti od oko 445 tisuće eura u sve tri zemlje. Osim sjemena kukuruza, Monsanto također donira oko 75.000 eura vrijedno sjeme rajčice, krastavca i kupusa farmerima pogođenim poplavama u sve tri zemlje. Sjeme će pružiti trenutnu pomoć za ponovnu sjetvu i uspostavljanje proizvodnje na poplavljenim područjima”, navodi se na službenom blogu Europskog PR tima Monsanta.
Lupiga podsjeća kako se radi o korporaciji s ambicijom da postane apsolutni monopolist kada je u pitanju proizvodnja i prodaja sjemena, patentiranog i zaštićenog, osim intelektualnim pravima, i na način da se ne može razmnožavati nakon jedne sjetve.
Osim prijepora koji se vode o efektima na okoliš i bioraznolikost, ti usjevi i prateći im pesticidi izazivaju kontroverze i kada je u pitanju njihov utjecaj na ljudsko zdravlje. GMO usjevi donedavno su bili zabranjeni na području Europske unije, što ipak nije spriječilo Monsanto da prodre u Portugal i Španjolsku.
WikiLeaks je početkom 2011. godine objavio diplomatske prepiske europskih ambasada SAD-a s Washingtonom iz kojih je vidljivo o kakvom se zalogaju radi i kakve reperkusije ova zabrana nosi: 2007. godine zazivana je ozbiljna trgovinska odmazda SAD-a prema zemljama koje odbijaju sijati GMO. Osim na europske zemlje SAD je vršio i diplomatski pritisak na Vatikan, navodi portal dodajući kako je EU popustila te da odnedavno više neće zabranjivati usjeve, nego će odluku prebaciti na zemlje članice.
Valjda je posljednja preostala prednost devastirane hrvatske poljoprivrede činjenica da na ovim tlima GMO usjevi nikada nisu posijani, što je ogromna prilika za ekološku poljoprivredu. Ova donacija će to promijeniti, barem za slavonske županije, koje su se do jučer zajedno sa svim ostalima u državi proglasile slobodnima od genetski modificiranih organizama, piše Lupiga i pojašnjava kako zato i ne čudi suosjećanje i briga Monsanta da se nova sjetva ubrza.
“Nadamo se da će naša pomoć malim poljoprivrednicima koji su izgubili svoje usjeve u poplavama omogućiti ponovnu sjetvu u iduća dva tjedna”, rekao je Jose Manuel Madero, čelnik Monsanta za Europu, Bliski Istok i Afriku.
www.obican.ba