Posebna terapija u kojoj se adolescenti koji pate od Downova sindroma izražavaju kroz pokret i ples (tzv. GPT terapija) pokazala je odlične rezultate u Sloveniji, u kojoj se godišnje rodi 20 do 26 djece s tim teškim kromosomskim defektom, piše u utorak ljubljanski dnevni list Dnevnik.
"Terapija izražavanja kroz ples mladim ljudima s Downom u problematičnom razdoblju adolescencije, kad su najviše svjesni svog nedostatka, jača samopouzdanje i djeluje na razvoj njihove ličnosti", izjavila je za list specijalna pedagoginja Stanka Grubešič, koja je provela istraživanje.
Ona je specijalizirala metodu umjetničke terapije za oboljele koja se primjenjuje u nekim centrima u Ljubljani, a namjeravaju je širiti i u drugim dijelovima države.
"Inovativne terapijske metode poput plesne mogu ukloniti neke negativne modele ponašanja kod adolescenata s Downovim sindromom, poput tvrdoglavosti, što ju uzrokuje iskustvo prvog razočaranja u ljubavnom odnosu, mogu poboljšati njihovu komunikaciju i osjećaj vrijednosti", izjavila je terapeutkinja.
Dodala je da je studija kojom se pratilo četvero adolescenata s Downom u razdoblju od 11 do 14 godine starosti pokazala kako nisu točne ranije teorije da oboljeli od Downa nisu u stanju razvijati kreativno mišljenje, te da im je GPT metoda pomogla i u boljem uspjehu u školi.
Naglasila je, međutim, da na razvoj takve djece najviše mogu utjecati sami roditelji što ranijim njihovim uključivanjem u stručne programe, kako bi se njihovi potencijali do kraja razvili.