Nanotehnologiju se često prikazivalo kao veliko otkriće u proizvodnji i medicinskoj tehnologiji, no novo istraživanje izazvalo je zabrinutost jer neke ugljične nanocjevčice mogu narušiti zdravlje.
Ugljične nanocjevčice, sićušne su cjevčice 10,000 puta manje od ljudske vlasi, otkrivene su 1991., a prema strukturi spadaju u skupinu fulerena, jedne od alotropskih modifikacija ugljika.
Istraživanje objavljeno u časopisu „Nature Nanotechnology“ pokazuje da se sićušne nanocjevčice mogu ponašati kao azbestna vlakna, za koje je poznato da izazivaju vrlo težak oblik raka poplućnice koji se naziva mezoteliom.
Istraživači sa Sveučilišta u Edinburghu ispitali su dugačke i kratke ugljikove nanocjevčice kako bi utvrdili mogu li uzrokovati patološke promjene kod miševa.
Voditelj istraživanja, profesor Kenneth Donaldson, otkrio je; „Rezultati su bili jasni. Dugačke, tanke ugljikove nanocjevčice imale su isti učinak kao i dugačka, tanka azbestna vlakna.“
Stručnjaci su rekli da ako nanocjevčice uspiju ući u osjetljivu poplućnicu, „postoji vjerojatnost da neki ljudi razviju rak, možda čak i desetljećima nakon udisanja te tvari.“
Jedan od autora, Andrew Maynard, rekao je da je to otkriće „poziv na buđenje“ za nanotehnologiju.
„Kao društvo, ne možemo dopustiti da ne upotrijebimo taj nevjerojatan materijal, ali ne možemo dopustiti ni da ga krivo upotrijebimo, kao što smo krivo upotrijebili azbest,“ upozorio je na kraju.
Autor:Lovro Lamot, dr.med.
Preuezto sa www.mojdoktor.hr