ovo je text s bloga tiho 83.njegov rad cijenim.,prosudite sami..
Nama najpoznatija molitva počinje: „Oče naš…“, no nije li ona mogla počinjati i s: „Majko naša…“? Uistinu, ova muška slika boga tako se duboko ukorijenila u našu svijest i podsvijest, što je bio tisućljećima dug proces, da ju često uzimamo zdravo za gotovo, kao nešto posve normalo. Ta je slika Oca postala temelj na kojemu se gradila naša civilizacija, no nije oduvijek bilo tako.
Dugo sam razmišljao o tome kako napisati ovaj post, jer je tema tako opširna da ju je teško obraditi ukratko, a da ne postanem dosadan s previše dugačkim tekstom za čitanje. Zapravo sam već napisao nešto duži tekst i razmišljao o tome kako ga skratiti, tako da ću ovdje pokušati dati samo kratke crte onoga što želim reči.
U proteklih dva stoljeća arheološka iskapanja su nam iznjedrila neka uistinu značajna otkrića o našim dalekim precima na ovoj divnoj planeti Zemlji. Dala su nam širi pogled na pretpovijesno doba, kao i na doba nastanka prvih civilizacija.
Prema tim nalazima nastala su uvjerenja kod mnogih ljudi o tome da je u životu pretpovijesnog čovjeka glavno božanstvo bila žena - Majka Božica. Mnogi smatraju kako je ona dominirala prilično dugim periodom, od oko 30.000 do 3.500 pr. Kr. Jedna od autorica koja se bavila tom temom je Marija Gimbutas koja je napisala knjigu The Goddesess and Gods of Old Europe, 7000-3500 B.C. (Božice i Bogovi Drevne Europe 7000-3500 pr. Kr.). Ona se, dakako, bavi razdobljem neolitika, sve do pojave prvih civilizacija.
No paleolitičko razdoblje je također prepuno arheoloških otkrića koja nas upućuju na istu misao o dominaciji božice. Po čitavoj Europi je pronađeno mnoštvo malenih ženskih figurica nazvanih Venerama plodnosti, a jedna od najstarijih i najpoznatijih je Willendorfska Venera iz oko 25.000 god. pr. Kr., otkrivena na području današnje Austrije. Njene karakteristike odgovaraju većini drugih figurica - naglašeni su oni dijelovi tijela koji simboliziraju najljepšu moć žene - davanje života. Stomak, grudi pa čak i vagina, jasno su preuveličani, dok su glava, ruke i noge gotovo nedefinirani.
Willendorfska Venera i Venera iz Laussela
Nekoliko tisuća godina mlađa Venera iz Laussela od velikog je značaja - svoju lijevu ruku je položila na trudni stomak, dok u uzdignutoj desnoj ruci drži (bikov ili bizonov) rog na kojemu je 13 ureza. Alexander Marshack je, u svojoj knjizi The Roots of Civilization (Korijeni civilizacije) napomenuo kako to može biti rani oblik brojanja lunarne godine, te da je to "ujedno i broj dana od rođenja prvog krešenda sve do onih dana zrelog punog mjeseca." Marshack je također mikroskopski prostudirao tih 13 ureza na reljefu roga i uočio kako je svaki urez načinjen drugim predmetom i, izgleda, u drugo vrijeme. Čini se da ovdje imamo neku vrstu rane spoznaje odnosa između ženske mjesečnice i kozmičkoga ciklusa! (U mnogim kulturama koje su uslijedile bik je bio lunarni simbol, simbol Mjeseca!)
Okrenemo li se grčkom području, na Kreti ćemo također naći Majku Božicu između dva lava - ona je Majka Svijeta, Majka Životinja i svega živoga, ona je stvoriteljica oblika, svega vidljivoga i nevidljivoga i čitav univerzum je njeno tijelo!
Dolazak nomadskih naroda na Bliski istok šireći se dalje ka Europi, doveo je do uništavanja kulta božice i preotimanja njene uloge kako bi muški ratni Bog mogao zasjesti na prijestolje i zavladati (sjetite se da su i žena i zmija odgovorne za istočni grijeh!!!! - na taj se način želilio zbrisati božicu, s naglaskom na preziru prema ovom svijetu predstavljajući ga kao grešnog!!). Tako smo ušli u doba ratnih bogova poput nešto blažeg Zeusa, i više diktatorski nastrojenih Ahuramazde i Jahve. Svijet je time postao veliko bojište između dobra i zla, a ne više velika harmonija unutar Majčina tijela.