Novo istraživanje iz SAD-a pokazuje da nos vrlo brzo uči i može namirisati opasnost.
Prema istraživanju znanstvenika s Northwestern University's Feinberg School of Medicine potrebno je samo jedno loše iskustvo i nos zapamti opasnost.
Svaki je nos izložen stotinama tisuća mirisa svaki dan. Neki su od tih mirisa gotovo identični. Zanimljivo je kako naučimo razlikovati kritične mirise od svih ostalih.
Glavni autor studije dr. Wen Li kaže kako je to evolucijski i da nas jedno negativno iskustvo vezano za miris vrlo brzo nauči razlikovati taj specifičan miris od drugih sličnih mirisa.
Dr. Li kaže kako nam je ta sposobnost vrlo važna za otkrivanje nečega što nam je važno za preživljavanje te nas upozorava i usmjerava pozornost na izvor opasnosti.
Tijekom studije ispitanici su bili izloženi dvama kemijski gotovo identičnim biljnim mirisima koje nije moguće olfaktorno razlikovati. Nakon toga dobili su lagani električni šok kada su izloženi jednome mirisu, ali ne i kada su izloženi gotovo identičnom drugom mirisu.
Ispitanici su naučili razlikovati dva mirisa samo nakon izlaganja električnom šoku što prema mišljenju istraživača ilustrira nevjerovatnu sposobnost ljudskog njuha da uči iz emocionalnog iskustva. Mirisi koje je bilo nemoguće razlikovati postalo je vrlo lako razlikovati nakon neugodnog iskustva.
MRI skenovi koji mjere moždanu aktivnost pokazuju jasne razlike u dijelu mozga zvanom olfaktorni korteks prije i nakon električnih šokova.
Znanstevenici su također otkrili specifične promjene u načinu pohranjivanja informacija u «primitivnim» olfaktornim regijama mozga koje povećavaju perceptivnu osjetljivost za mirise koji imaju veliku biološku važnost.
Preuzeto sa www.mojdoktor.hr
Autor:Sandra Mihelčić, dr.med.