Vjerovali ili ne, neki dijelovi našeg tijela „stari su“ tek nekoliko dana, mjeseci ili godina. Razlog za to krije se u činjenici da se naši organi sami regeneriraju.
Jetra – starost 4 mjeseca
Organ poznat je po svojoj nevjerojatnoj mogućnosti obnavljanja i rasta i to zahvaljujući bogatim zalihama krvi. To znači da jetra neprestano može obavljati svoju glavnu funkciju, a to je izbacivanje toksina iz organizma. Ljudima kojima je operativnim putem odstranjeno oko 70% jetra, 90% tog organa ponovo će se regenerirati za dva mjeseca.
Srce – starost 20 godina
Sve donedavno se vjerovalo da se srce ne može obnoviti. Ipak, nova istraživanja pokazala su da je srce bogato matičnim stanicama koje se stalno podmlađuju, i to bar 3-4 puta tijekom života.
Kosa – starost od 3 do 6 godina
Starost kose ovisi od njenoj dužini, ali prosječno raste oko 1 cm mjesečno. Ženske vlasi traju do šest godina, a muške maksimalno tri. Obrve i trepavice obnavljaju se svakih šest do osam tjedana, ali neprestano čupanje obrva sprječava njihov rast jer remeti ciklus obnavljanja.
Nokti – starost od 6 do 10 mjeseci
Nokti na rukama rastu prosječno 3,4 mm mjesečno, odnosno dva puta brže od onih na nogama. Kako bi narastao cijeli nokat na nozi, potrebno je 10 mjeseci, dok onaj na rukama raste samo 6 mjeseci. To je zato što nokti na rukama imaju veću zalihu krvi i bolju cirkulaciju.
Oči – iste godine
Jedan od rijetkih organa koji se gotovo uopće ne mijenja su oči. Jedini njihov dio koji se obnavlja je rožnica. Ako se ona ošteti, zbog glatke površine brzo se oporavi, i to već za 24 sata. Očna leća vremenom gubi elastičnost, pa se, kako starimo, sve manje možemo fokusirati na čitanje bez upotrebe naočala.
Crijeva – starost od 2 do 3 dana
Ovaj dio tijela prekriven je stanicama poznatijim kao crijevne resice koje omogućavaju potpunu apsorpciju nutrijenata preko crijevne sluznice. Resice se obnavljaju svaka 2-3 dana jer su stalno izložene kemikalijama.
Mozak – iste godine
Većina stanica koje traju dok je čovjek živ nalazi se u mozgu. Rođeni smo sa svim moždanim stanicama koje ćemo uvijek imati, sa njih oko 100 milijardi, a veći se dio mozga, dok stari, ne regenerira. On gubi stanice, što je glavni uzrok demencije i zbog čega su povrede glave tako opasne po život. Postoje dva područja mozga koja se ipak regeneriraju: olfaktorni bulbus, koji upravlja našim osjetom mirisa i hipokampus, koji je zadužen za područje učenja.
Izvor: vaše zdravlje