Niste li bile u prilici posjetiti predavanje fitoaromaterapeuta Stribora Markovića o prirodnoj aromakozmetici i saznati kako se izrađuju kupke, maske, pilingzi, tonici... evo receptura!
PILING S KUKURUZNIM GRIZOM
Prirodni aromapilinzi mješavine su blagih sredstava koja mehanički odljušćuju kožu te sredstva koja njeguju i hrane kožu.
Odvažite 30 grama kukuruznog griza i 15 grama bademovog ulja. Dobro pomiješajte i ostavite da odstoji 10 minuta. Do tekuće konzistencije dodajte biljni glicerol (oko 5 grama) te kapnite 6 kapi eteričnog ulja prave lavande. Ponovo dobro izmiješajte.
Piling nemojte raditi česće od jednom tjedno. Ovo je vrlo blagi piling, no potrudite se naći griz sa što sitnijim česticama.
MASKE ZA LICE
Maske za lice izvlače otrovne tvari iz kože, hrane kožu prirodnim mineralima, te blago uklanjaju najgornji sloj kože, odnosno djeluju kao pilinzi.
Glavni mineral koji se koristi za maske je zelena glina, koja se ponaša kao izmjenjivač: oslobađa korisne ljekovite tvari, a veže štetne.
Koristite glinu s najfinijim česticama, obično bude skuplja od gline s krupnim česticama. Najkvalitetnija je ona glina koja ima certifikat da se može uzimati oralno.
Djelovanje se pojačava eteričnim uljima i hidrolatima, te baznim uljima.
- odvažite 30 grama zelene gline
- dodajte jednu do dvije žličice (1-2 grama) bademovog ulja za normalnu i suhu kožu,
- jojobu za masnu kožu
- nakapajte 10 kapi eteričnog ulja palmarose (suha koža) ili ružmarina verbenona (miješana, normalna i masna koža) ili sjemena mrkve (oštećena koža)
- polako dodavajte hidrolat po vašem tipu kože (pogledajte kod tonika za lice) uz miješanje.
Maska mora biti gusta poput paste, no ne smije se "mrviti" na koži jer je to znak da je presuha. Mora se dobro izmiješati kako bi se eterična ulja pravilno rasporedila, bit će dovoljno oko 5 minuta.
Držite u dobro zatvorenoj posudici u frižideru.
Masku nanosite jednom tjedno prije tuširanja u tankom sloju. To je važno jer je tuširanje najdjelotvorniji način da se isperu sitne čestice gline iz kože, koje ako zaostanu mogu izazvati crvenilo. Ostavite masku da se na koži osuši, i zatim je uklonite pod mlazom tuša uz blago trljanje.
Nakon tuširanja, nemojte odmah nanositi losione i kreme, osim ako vam koža nije iznimno suha. Pustite kožu da diše barem nekoliko sati. Kod masne kože, zna se dogoditi da maska naglo potakne lučenje masnoće, pa će za nekoliko sati lice biti sjajno. To je posve normalno, a koža se može oprati blagim kiselim sapunom ili losionom.
TONICI ZA LICE
Tonici za lice iznimno su jednostavni za pripremu jer vam je potreban samo hidrolat, a po potrebi i biljni glicerol.
- za masnu kožu koristite hidrolat nerolija (cvjetova gorke naranče)
- za suhu i zrelu, te stanjenu kožu koristite hidrolat ruže
- za kožu sklonu upalama i iritaciji koristite hidrolat rimske kamilice
- za normalnu i miješanu kožu koristite hidrolat ružmarina verbenona
- za davanje tonusa koži i blagi face lifting koristite hidrolat hamamelisa
- za losion poslije brijanja koristite hidrolate čajevca i timijana kemotipa linalol
U 30 mL hidrolata dodajte 0.3 g (pola kavene žličice) biljnog glicerola, pogotovo ako koži nedostaje vlage, pa dobro promućkajte. Hidrolatu možete dodati i do 10% soka aloe vere koja regenerira kožu i potiče njenu prirodnu vlažnost.
Nanosite vaticama jednom do dva puta na dan.
ULJA ZA NJEGU KOŽE
Ulja za njegu kože sastoje se od biljnih i eteričnih ulja, pri čemu se mogu koristiti brojne kombinacije. Predlažemo nekoliko osnovnih recepture i smjernica.
Suha i zrela koža
10 mL ulja makadamije
10 mL ulja avokada
10 mL ulja badema
Pomiješajte i dodajte 10 kapi sjemena mrkve te 5 kapi palmarose.
Masna koža
30 mL ulja lješnjaka
Dodajte 15 kapi eteričnog ulja širokolisne lavande (Lavandula latifolia, L. spica). Umjesto širokolisne lavande, idealno ulje za njegu masne kože je Eukaliptus dives, ukoliko vam je dostupno.
Normalna koža
25 mL baznog ulja badema
5 mL ulja pšeničnih klica
Dodajte 15 kapi ružmarina verbenona.
Oštećena koža sklona iritaciji
20 mL ulja ploda divlje ruže
10 mL macerata nevena
Dodajte 10 kapi eteričnog ulja sjemena mrkve i 3 kapi rimske kamilice.
NJEGA IZNUTRA
Samo nanošenje sredstava nije dovoljno za zdravlje kože. Koža je povezana sa funkcijom drugih organa, prije svega jetre. U slučaju kožnih tegoba, ali i u cilju prevencije, potrebno je koristiti njegu "iznutra", odnosnopiti čajeve ili druge pripravke koji će djelovati na čišćenje kože.
Maćuhica (Viola tricolor) specifično djeluje na poboljšanje funkcija i lučenja kože, a pomaže kod masne kože, akna, seboreje i sličnim problemima.
Jedna na vrh jušna žlica čaja prelije se s 200 mL kipuće vode i ostavi poklopljeno deset minuta, a zatim procijedi.
Pije se dva do tri puta na dan, 20-30 minuta prije jela.
Korijen čička (Arctium lappa) istovremeno potiče čišenje kože i jetre.
Dvije jušne žlice kuhaju se pet minuta u 250 mL vode, a potom se makne s vatre i ostavi poklopljeno deset minuta, pa procijedi. Pije se dva do tri puta na dan, 20-30 minuta prije jela.
Sve kure čajevima traju tri tjedna.