Dok je debljinu moguće držati pod kontrolom smanjenim unosom hrane, s celulitom stvari nisu tako jednostavne i zato svake godine kozmetička industrija patentira 20-ak inovacija za obračun s tim neprijateljem ženske ljepote.
Današnji način života ostavlja sve veće posljedice po naše zdravlje. Stisnuti svakodnevnim brzim životnim tempom, sve češće žongliramo između posla i privatnog života što dovodi do stresa.
Kada tome pridodamo nedovoljnu fizičku aktivnost i prekomjernu prehranu (uglavnom baziranu na brzoj i gotovoj hrani), nije čudno da se susrećemo s viškom kilograma, ali i celulitom.
I dok je debljinu moguće držati pod kontrolom smanjenim unosom hrane, s celulitom stvari nisu tako jednostavne. Naime, kod celulita se radi o posebnoj vrsti masnih stanica koje ne služe za dobivanje energije, nego isključivo za pohranu masnoća. To je upravo razlog zašto dijeta i fizička aktivnost ne utječu toliko na celulit koliko na samu debljinu.
Celulit je kronična bolest
Celulit se nalazi isključivo kod žena zbog razlike u tjelesnoj građi i utjecaju ženskih hormona. Kod muškaraca možemo govoriti o tzv. muškom celulitu na području trbuha i na prsima koji bi se mogao usporediti s pravim ženskim celulitom. Celulit je prvenstveno bolest, a ne estetski poremećaj. Jedna od zabluda u vezi s celulitom jest da se nalazi samo u predjelu bokova i bedara. Ostala mjesta na kojima se nalazi celulit jesu podbradak, trbuh, koljena i gležnjevi. Glavni uzrok razvoja celulita ponajprije je poremećaj mikrocirkulacije, tj. sitnih krvnih žilica gdje, uslijed oštećenja vezivnog tkiva koje gradi njihove stijenke, nastaje njihova povećana propusnost.
Time nastaje prvi korak u razvoju celulita jer dolazi do nagomilavanja tekućine u međustaničnom prostoru čime potrebne hranjive tvari ne dolaze u stanicu, a štetne se tvari nagomilavaju. Dolazi do niza metaboličkih poremećaja te slabljenja cirkulacije i limfne drenaže. Vezivno tkivo koje podupire masne stanice gubi svoju potpornu ulogu i zadebljava se te masne stanice putuju prema površini pa nastaje izgled narančine kore. Kao posljedica svega navedenog masne se stanice povećavaju.
'Celulit je kronična bolest i ima nezaustavljiv tijek ako se ne započne adekvatna terapija. Borbu protiv celulita treba započeti prije nego što se razvije i nakon tretmana ići redovito mjesečno na tretmane održavanja kako se celulit ne bi vratio. Liposukcija nije konačno ni trajno rješenje jer ne djeluje na glavni uzrok razvoja celulita. Uz to je praćena nizom komplikacija i dugotrajnim oporavkom od nekoliko mjeseci', ističe dermatologinja dr. Inga Kapović te dodaje – celulit se liječi isključivo prema tipu tjelesne građe, vrsti celulita, fazi celulita, rizičnim faktorima i obliku celulita.
Potrebno je terapiju prilagoditi prema prije navedenim faktorima uz sistemski učinak na cirkulaciju jer u protivnom nećemo postići uspjeh. Jedna vrsta tretmana nije pogodna za sve tipove celulita, što je razlog neuspjeha većine tretmana.
Potrebno je promijeniti životne navike
Ključ uspjeha u borbi protiv celulita upravo je kombinacija više vrsta tretmana koji se moraju individualno prilagoditi. Jedna vrsta tretmana ne utječe na sve uzroke razvoja celulita. Ovisno o vrsti i obliku celulita, određujemo vrstu tretmana. Tako pojedini tretmani više utječu na cirkulaciju, dok drugi više utječu na vezivno tkivo ili na masne stanice. 'Potrebno je promijeniti životne navike: jačati mišiće nogu, ne križati noge i nositi usku obuću, paziti na prehranu, što se više kretati', zaključuje doktorica.
Inače, u slučajevima gdje je celulit obiteljski izražen, ženama se nakon 20. godine preporučuje započeti preventivne tretmane jednom mjesečno, a u drugim slučajevima nakon 25. godine. Nikad nije kasno započeti borbu protiv celulita, no što se prije započne borba, to su bolji rezultati i manji je broj tretmana potreban. Uz standardne tretmane protiv celulita – masažu, limfnu drenažu i upotrebu anticelulitnih krema, odnedavno su nam na raspolaganju i laserski tretmani.
Razne metode
Dermodynamic metoda prvi je laserski tretman za uklanjanje celulita koji u kombinaciji s vakumskom masažom i hlađenjem daje najbolje rezultate u jačanju mikrocirkulacije i vezivnog tkiva, zatezanju kože, uklanjanju nepravilnosti kože i lifting-efektu te potiče limfnu drenažu i stimulaciju metabolizma. Sjajno je podvrgnuti joj se nakon porođaja jer minimalizira i strije.
Druga metoda koja se pokazala efikasnom u borbi s celulitom jesu radiovalovi koji se koriste za jačanje vezivnog tkiva i kod mlohavosti kože te imaju učinak na razgradnju masnih stanica. Tretman daje odlične rezultate, no treba biti oprezan jer metoda još nije do kraja ispitana. Metoda koju obožavaju bogate i slavne žene – neablativni laserski tretman – objedinjuje nekoliko tretmana i obračunava se s ranim celulitom, dlakama, proširenim kapilarama, a uz to i zateže kožu. Raširen način obrane od celulita jest i mezoterapija bez igle – riječ je o ubrizgavanju niza tvari u svrhu razgradnje masnog tkiva i jačanja vezivnog tkiva. Donedavno se koristila igla te je pri jednom tretmanu bilo potrebno na stotine uboda iglom koji nisu posve ugodni i bezopasni.
Pri tome su zaostajale modrice, bolnost i pigmentacije na mjestu tretmana uz mogućnost razvoja infekcije. Odnedavno se mezoterapija radi bez uboda iglom i svih navedenih komplikacija zahvaljujući posebnom aparatu koji koristi jaki mlaz vode što prodire kroz kožu bez boli i krvi, a pri tome efikasno topi masne stanice.
Akvaforeza je najnovija metoda koja predstavlja prekretnicu u liječenju celulita i zamjenjuje liposukciju. Sastoji se od kombinacije lasera i devet vrsta raznih struja koji pospješuju prodor kroz kožu posebnih aktivnih tvari koje do sada najefikasnije otapaju masne stanice, jačaju cirkulaciju i vezivno tkivo uz brojne druge poželjne učinke. Metoda je bezbolna te nije potreban oporavak.
Nakon tretmana odmah se možete vratiti na posao. Riječ je o do sada najuspješnijoj metodi za smanjivanje trbuha i uklanjanje celulita u području bokova, koljena i gležnjeva. Inače, četiri su faze nastanka celulita. U prvoj fazi u masnim stanicama dolazi do nakupljanja vode (edemi) i masti pa one povećavaju svoj volumen. U drugoj fazi povećane masne stanice počinju pritiskati susjedne krvne i limfne žile. Zbog toga dolazi do slabije opskrbe tkiva kisikom i hranjivim tvarima, što dovodi do nakupljanja toksičnih tvari koje takav, otežani krvotok, ne može eliminirati. U trećoj fazi opaža se otvrdnuće i zadebljanje vezivnih kolagenskih niti. Broj elastičnih vlakana smanjuje se, a koža na tim predjelima postaje tanja. U ovoj fazi celulit se počinje očitovati izvana (poput narančine kore).
Za četvrtu fazu (sklerozna faza) karakteristično je da se mogu opipati čvrsti čvorići. U toj fazi u celulitom obuhvaćenim područjima česte su i bolne upale potkožnog masnog i vezivnog tkiva (aseptična upala).
Ništa se ne može postići na brzinu
Nikad nije kasno započeti borbu protiv celulita i pretilosti, no prije nego što krenete, potrebno je znati da se ništa ne može postići na brzinu. Uz promjenu životnog stila potrebna je promjena prehrambenih navika, povećanje fizičke aktivnosti te u liječenju pretilosti često i primjena lijekova protiv debljine. I dok masna i slana prehrana pospješuje nastanak celulita, obilje vode i prehrana bazirana na sirovom povrću i bezmasnom mesu najljući su neprijatelj ove pojave koja se u ženskom svijetu udomaćila pod nazivom 'narančina kora'.
Pridodate li takvom redukcijskom jelovniku i tjelovježbu te barem dvije litre čiste vode, rezultati bi morali biti vidljivi nakon svega nekoliko mjeseci. Inače, celulit podjednako muči sve žene bez obzira na broj kilograma i kao takav u fokusu je svih velikih kozmetičkih tvrtki koje danonoćno tragaju za sredstvom koje bi izbrisalo narančinu koru s bedara, trbuha, podlaktica...
Agencija Vlm|Magazin.hr