Prepoznati nadarenost kod djeteta i usmjeriti ga da pravilno razvija i maksimalno iskoristi svoje sposobnosti izazov je na koji nailaze brojni roditelji. U hrvatskom odgojno-obrazovnom sustavu, krojenom prema prosječnima, nadarena djeca nerijetko se dosađuju te je pravovremeno identificiranje i upućivanje nadarenog djeteta na odgovarajuće programe prvi korak prema ostvarenju njegova potpunog psihološkog i socijalnog razvoja
Osnovno pravilo za rad s nadarenom djecom je uputiti ih da sami stvaraju. Treba ih potaknuti na kreativan rad i tada im je osigurana budućnost. Ako se to ne učini, oni će ostati na razini da najbolje u selu rješavaju križaljke ili da najbolje u selu čuvaju ovce, kaže Branimir pl. Makanec, predsjednik Centra za poticanje darovitosti djeteta Bistrić. Kao mentor i supervizor za informatiku, Makanec već godinama radi s mališanima predškolske i osnovnoškolske dobi, učeći ih programirati.
Ako se nadareno dijete pravilno ne usmjeri, može ga se potpuno upropastiti. Ono se brani i skriva svoju darovitost da bi se uklopilo u prosječnost jer se ne želi isticati, kaže Makanec i dodaje da nadarena djeca, nisu li pravilno usmjerena na razvijanje svoje darovitosti, vrlo lako postaju huligani jer odrastaju u sredini koja ih ne razumije.
Centar Bistrić jedan je od rijetkih u Hrvatskoj koji nadarenoj djeci, neovisno o vrtićima i školama, pruža stručne programe i radionice koji kod djece potiču kreativnost i pomažu im pri realizaciji vlastitih projekata.
Bistrići nadarenoj djeci nude u prvom redu druženje sa sebi sličnima. Ovdje se njihovi interesi, inače nerazumljivi drugoj djeci njihove dobi, prepoznaju i potiču u interakciji sa sličnom djecom kroz mentorski program matematike i informatike, dok psiholozi provode radionice za poticanje intelektualnog i kreativnog razvoja djece, kaže tajnica Centra i suradnica u radionicama Sanja Hržica. Rad se provodi u manjim grupama do petero djece, kako bi se omogućio individualiziran pristup i razvoj izraženih sposobnosti. U radionicama, koje se provode dva puta mjesečno kroz školsku godinu, mogu sudjelovati djeca od četiri do 10 godina, a sudjelovanje se, kao i u ostalim sličnim udrugama, plaća.
10 NAJČEŠĆIH ZABLUDA O DAROVITOSTI
Sva su djeca darovita.
Darovita djeca uspjet će u životu bez obzira pružamo li im potporu ili ne.
Darovita djeca vole školu i dobivaju dobre ocjene.
Izdvojimo li darovitu djecu u posebnu skupinu, postat će snobovi.
Darovita djeca dolaze uglavnom iz obrazovanijih i situiranijih obitelji.
Darovita djeca nisu svjesna da su 'drukčija' dok im to netko ne kaže.
Darovitu djecu treba zaposliti, inače će postati lijena.
Učitelji vole imati darovitu djecu u razredu.
Darovita su djeca dobra u svemu što rade.
Posebni programi za darovite su 'elitni'.
Čini se da je zasad u Hrvatskoj to jedini način da roditelji usmjere svoje mališane na njima blisko područje interesa. Testiranja djece, kojima se identificira njihova darovitost, provode psiholozi u školama i vrtićima, zdravstvenim ustanovama, udrugama sličnim Bistrićima te u privatnim praksama.
Što i kamo dalje s djecom, zasad ostaje u domeni vaninstitucionalnih programa. Iako neki vrtići i škole imaju dodatne programe za nadarenu djecu, u većini slučajeva u hrvatskom obrazovnom sustavu ta problematika još je u povojima.
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa nedavno je najavilo da će uskoro napokon pokrenuti sustavnu brigu i praćenje nadarene djece i mladih kroz centre izvrsnosti.
Predviđa se identificiranje darovite djece i izrada registra, pripremaju se stupnjevi izvrsnosti, a u toku je izrada sustava kvalitete za dobivanje licence za takve centre koji će moći biti osnovani izvan obrazovnih ustanova, ali i u sklopu njih.
Među centrima izvrsnosti mogla bi se naći i neka središta već prepoznata po radu s nadarenom djecom. Uz Zvjezdarnicu Višnjan i vječnog entuzijasta i marljivog poučavatelja mladih Korada Korlevića, tu su još Institut Ruđer Bošković, Nacionalni centar tehničke kulture u Kraljevici, OŠ Strožanac, gdje se godinama održava međunarodna manifestacija Dobrojutro more, kao i Novigradsko proljeće – škola stvaralaštva koja okuplja darovite osnovnoškolce već 20 godina.
Novigradsko proljeće djeci omogućuje iskušati, isprobati i provjeriti manifestiranu darovitost. U isto vrijeme, na istom mjestu tristotinjak 'drugačijih' klinaca radi s 'drugačijim' voditeljima. To su djeca iz različitih sredina, razreda, interesa i svi oni nauče poštovati i uvažavati različitosti. Tih tjedan dana rade isključivo ono što žele i vole i često im to nije problem raditi i po dvanaest, trinaest sati dnevno.Svi su uspješni i zadovoljni jer ih, kome god se obratili, svi razumiju, pojasnila je princip rada s darovitom djecom na Novigradskom proljeću njegova koordinatorica Davorka Parmač.
U dvadesetak radionica Novigradskog proljeća ravnopravno uz djecu sudjeluju i učitelji, koji potom stečena iskustva prenose u svoje radne sredine.
Postoji pozitivna atmosfera i mišljenje o ovakvim programima, čak se nešto i polako pokreće. Optimistična sam jer ima škola u kojima se prekrasno radi, ali za to su uvijek zaslužni pojedinci, za koje se obično ne zna. Škole nemaju mogućnosti izvan redovnih zaduženja plaćati ljude koji bi željeli raditi s nadarenima, kaže Parmač.
Nadajmo se da će se u skoro vrijeme nešto promijeniti i da će dana obećanja biti provedena u djelo. Primjera radi, u susjednoj Sloveniji čak 7500 stipendija iz državnog proračuna dobivaju daroviti, u Velikoj Britaniji pet posto djece s najboljim rezultatima na nacionalnim ispitima uvrštava se u registar talenata i dobiva dodatnu pomoć, a u Sjedinjenim Američkim Državama darovita djeca prate se tijekom cijelog školovanja.
Kod nas se zasad može samo preskočiti razred.
www.tportal.hr