Može li se kuhati u morskoj vodi? Legitimno pitanje koje je većina nas u nekom trenutku postavila. Na primjer kad smo kampirali na divlje ili na jedrenju ostali bez vode ili krenuli na izlet barkom i zaboravili ponijeti vodu. Svakodnevne situacije…
Ako recimo vodu za tjesteninu moramo posoliti, da, zašto onda ne iskoristiti već posoljenu vodu. Jedan korak manje.
Ali…
More ne sadrži samo sol, nego i mnoge druge minerale i zato bi pasta mogla imati dosta drukčiji okus od onog na koji smo navikli. Zato, ako baš treba skuhati pastu u morskoj vodi, treba je razrijediti, najbolje u omjeru od 30% morske vode i 70% obične.
Međutim, to ne znači da se nešto drugo ne može skuhati u morskoj vodi. Na primjer, na Kanarima male krumpire prvo skuhaju u morskoj vodi, onda ih stave u pećnicu dok im se kora ne smežura i postane bijela od soli. Zovu ih papas arrugadas ili smežurani krumpiri, a poslužuju se s ljutim umakom koji se zove mojo.
U Španjolskoj čak i prodaju morsku vodu u tetrapacima. Zovu je la sal perfectaili savršena sol. Morska voda se prvo filtrira da se uklone bakterije i nečistoće, a onda se prodaje u pakiranjima od 1,5 litre po čak 2,5 €. Proizvođači navode da je njena prednost ne samo što je slana, nego i zato što sadrži i minerale u tragovima koji trebaju našem tijelu. Ali prodaju je razrijeđenu, ipak.
Idemo dalje: na američkoj istočnoj obali u morskoj vodi redovito kuhaju jastoge i kukuruz, na Novom Zelandu koriste morsku sol u proizvodnji sira, u španjolska paella ukusna je i zbog morske vode u kojoj se nekad kuha. Morska voda se može koristiti i za mariniranje mesa, ali ipak joj treba dodati i drugih začina kako bi meso bilo ukusnije.
Dakle, odgovor na prvo pitanje je: može se kuhati u morskoj vodi, ali samo neka hrana. I ako se uzme morska voda izravno iz mora, treba paziti da je uzeta na čistom mjestu i svakako je treba prvo nekoliko minuta kuhati, zbog mogućih štetnih bakterija i mikroba u njoj.