Piše: Ida Borovac
(24sata)Drevni Egipćani poznavali su šperploču
Plastične operacije mnogi smatraju suvremenim izumom, no to je zapravo jedan od najstarijih oblika kirurgije, tvrde znanstvenici. Operacije nosa radile su se u drevnoj Indiji još 2000 g. pr. n. e. No, ljudi se njima nisu podvrgavali radi uljepšavanja. Amputacija nosa bila je kazna za različite zločine, a lončari su na poslijetku smislili način rekonstruiranja nosa pomoču dijela čela, slično tehnici koja se i danas koristi. Neki oblici takvih operacija spominju se i u drevnim Grčkim i rimskim spisima. Drevni narodi poznavali su i vještinu izrađivanja parfema. Prvi zabilježeni kemičar na svijetu bila je žena poznata pod imenom Tapputi, kreatorica parfema koja se spominje na glinenoj pločici iz drugog milenija pr.Kr. u Mezopotamiji. Destilirala je cvijeće i ulje sa drugim aromatičnim tvaraima, a zatim ih filtrirala i nekoliko puta ponovo destilirala. Nedavno, arheolozi su otkrili parfumeriju u ciparskom gradu Pyrgosu, staru više od 4000 godina. Prema ondje pronađenim ostacima uspjeli su rekonstruirati četiri mirisa. Parfem “Afrodita” miriše na maslinovo ulje, bor, terpentin i bergamot. “Elena” sadrži maslinovo ulje, lovor, korijander i terpentin. Mirisom “Artemidom” dominiraju bademi, mirta, peršin i terpentin, a Era sadrži maslinovo ulje, ružmarin, zeleni anis i lavandu.
>>> Drevni Bizantinci prvi su rabili bacače plamena u pomorskim bitkama, obično da bi zapalili jedra neprijateljskih brodova. Sastojali su se od pumpi i zapaljivih tekućina. U srednjem vijeku služili su se i biološkim oružjem: katapultirali bi trula trupla u gradove koje su opsjedali. A zatvorenike oboljele od kuge bacali su u rijeke u potoke koji su vodom opskrbljivali neprijateljske gradove.
>>> Mehanizam s Antikitere grčkog otoka može se smatrati prvim astronomskim računalom. Izvađen je s dna mora početkom 20. stoljeća. Ima više od 30 brončanih prstenova i brojčanika, a prekriven je astronomskim zapisima. Služio je za predviđanje položaja planeta, Sunca i mjeseca. Stručnjaci tvrde da je mehanizam načinjen oko 150. g. pr. n. e.
Budući da im je u pustinji nedostajalo kvalitetnog drveta, egipćani su predmete izrađivali iz ispiljenih komada poprijeko zaljepljenih jedan preko drugog. Tanke ploče visokokvalitetnog drveta lijepile su se preko osnove od nekvalitetnijeg drveta