Osim povezivanja predmeta unutar pojedinih odgojno-obrazovnih područja, operacionalizacija međupredmetnih tema također je jedan od načina kojim se pridonosi međusobnom povezivanju odgojno-obrazovnih područja i predmeta u povezanu i skladnu cjelinu znanja, vještina i stavova. Njima se razvijaju različite opće kompetencije učenika za čiji razvoj nije odgovoran određeni predmet, nego sva odgojno-obrazovna područja, odnosno svi predmeti.
Međupredmetne su teme odgojno i obrazovno važne jer omogućuju učenicima da određene pojave sagledavaju s različitih stajališta te da uvide i istražuju veze između nastavnih predmeta, tj. sadržaja koji uče u različitim predmetima i područjima. Škole ih mogu ostvariti na više načina. Učinkovitost razvoja međupredmetnih kompetencija učenika veća je kada se međupredmetne teme osim inkorporiranja u pojedine predmete, ostvaruju i
kroz zajedničke projekte ili module. Nacionalni okvirni kurikulum predviđa da se u osnovnim i srednjim školama realiziraju sljedeće međupredmetne teme ili moduli:
Osnovni cilj razvoja poduzetničke kompetencije kod učenika je razvoj odlika osobnosti te znanja, vještina i stavova potrebnih za planiranje i organizaciju aktivnosti, organizaciju vremena, rješavanje problema, pozitivan odnos prema promjenama, komunikacijske sposobnosti, istraživanje, inicijativnost, odgovornost prema sebi i drugima, smisao za rizik, preuzimanje novih uloga, stjecanje ekonomske pismenosti ili znanja i vještina potrebnih za pokretanje i razvoj posla.
Osnovni je cilj međupredmetne teme Učiti kako učiti osposobiti učenike da znaju učinkovito organizirati i upravljati vlastitim učenjem te razviti pozitivan stav prema učenju. Kompetencija učiti kako učiti uključuje sljedeće elemente: osposobljenost za organiziranje i kontroliranje procesa usvajanja, obrade, vrjednovanja i prihvaćanja novog znanja, vještina i stavova te njihove primjene u različitim situacijama. Ona također uključuje znanje o strategijama i metodama učenja, osposobljenost učenika za preuzimanje odgovornosti za vlastito učenje te donošenje odluka o vlastitom obrazovnom razvoju.
Osobni i socijalni razvoj kao međupredmetna tema pridonosi razvoju stavova, vještina i sposobnosti za što je moguće smislenije i bogatije oblikovanje života. Zadaća je škole pomoći svakom učeniku razviti njegove talente i ostvariti njegov stvaralački potencijal, te razviti odgovornost za vlastiti život i postignuće osobnih ciljeva.
Odgoj i obrazovanje za osobni i socijalni razvoj treba promicati znanje o drugome, izgrađivati vještine upravljanja međukulturalnim situacijama i izgrađivati zrele stavove o drugima i sebi. Riječ je o odgoju i obrazovanju koji pridonosi boljem upoznavanju sebe i drugih, otkrivanju sličnosti i razlika, sagledavanju predrasuda, koji daje pravo na različitost i pridonosi ostvarivanju jednakih mogućnosti te priprema sve učenike za zajednički život u demokratskom društvu.
Poduzetništvo
U
čiti kako učitiOsobni i socijalni razvoj
Informacijsko-komunikacijska tehnologija
Informacijsko-komunikacijska tehnologija kao međupredmetna tema odnosi se na informacijsku i komunikacijsku kulturu čijem razvoju trebaju pridonijeti svi predmeti.
Informacijska i komunikacijska kultura služi za učenje, razumijevanje, odabir, vrjednovanje, upotrebu, prijenos i stvaranje infomacija. Bitan je čimbenik socijalizacije, društvenih kontakata, pomaže ostvarivanju osobnih i zajedničkih interesa, međusobnog razumijevanja, prihvaćanja i poštivanja.
Zadaća je škole pružiti odgoj i obrazovanje za selektivnu uporabu informacija koje dolaze iz elektroničkih medija, za pronalaženje traženih informacija imajući u vidu zaštitu osobe i njezina zdravlja.
Bitan dio informacijske i komunikacijske kulture je svjesna uporaba materinskog jezika te uporaba stranog jezika koja omogućuje razmjenu informacija između različitih kultura.
Zdravlje, sigurnost i zaštita okoliša kao međupredmetna tema odnosi se na brigu o očuvanju vlastitog zdravlja i zdravlja drugoga; sigurnost u životnom okruženju, prometu; sigurno korištenje sredstava, materijala, aparata i sl.; brigu o prirodi i očuvanju prirodnih izvora.
Zdravstveni odgoj i obrazovanje, koji uključuje područja tjelesnoga, emocionalnoga, mentalnoga, socijalnoga, osobnoga i duhovnog zdravlja, treba razvijati pozitivne navike, stavove i vladanja koja pridonose zdravom cjelovitom razvoju učenika.
Odgoj i obrazovanje za okoliš i održivi razvoj svojim sadržajima obuhvaća sve što nas okružuje te podrazumijeva prirodne, socijalne, kulturno-tradicijske i gospodarske aspekte okoliša. Cilj odgoja i obrazovanja za okoliš i održivi razvoj je da učenici izgrade pozitivan sustav vrijednosti koji se odnosi na potrebu očuvanja kvalitete okoliša i razumno korištenje prirodnih resursa, koji promiče poštovanje života, suosjećanje i uvažavanje potreba drugih, uvažavanje potreba budućih generacija i drugih živih bića.
Građanski odgoj kao međupredmetna tema odnosi se na one elemente građanske kompetencije čijem razvoju mogu pridonijeti svi predmeti.
Među njezine značajnije elemente spadaju: razvoj svijesti učenika o važnosti razvoja demokratskih institucija i procesa u vlastitom društvu, Europi i na globalnoj razini; razvoj pozitivnog stava i interesa učenika za konstruktivno i učinkovito sudjelovanje u životu škole i neposredne zajednice u kojoj živi; razvoj pozitivnog stava i interesa učenika za konstruktivno i učinkovito sudjelovanje u društvenom životu kao odraslog građanina; razvoj svijesti učenika o jednakopravnosti spolova u društvu, snošljivosti prema drugim narodima, kulturama i religijama, različitosti mišljenja, osposobljavanje za mirno i
Zdravlje, sigurnost i zaštita okoliša
Gra
đanski odgoj
konstruktivno rješavanje sukoba, kritičko prosuđivanje društvenih zbivanja, korištenje i procjenu različitih izvora informiranja pri donošenju odluka i angažmanu.
Osim navedenih obveznih međupredmetnih tema, škole mogu uvesti i druge, ovisno o vlastitim odgojno-obrazovnim prioritetima i potrebama. Informacijsko-komunikacijska tehnologija i Građanski odgoj mogu biti međupredmetne teme ili zasebni moduli ili predmeti s odgovarajućim brojem sati. Građanski odgoj može biti međupredmetna tema u nižim razredima, a u osmom razredu zasebni modul ili predmet.