Ivanovci su spočetka bili redovnici čija je služba bila u njezi bolesnika, a od 1137. polaze u križarske vojne protiv muslimana. Od 1340. se zovu rodski vitezovi, od 1530. malteški vitezovi. Ivanovci su djelovali u Hrvatskoj sve do 17. stoljeća.
Početkom XVI. stoljeća Maltu u posjed dobivaju vitezovi Reda svetog Ivana Jeruzalemskog, koji su se iskazali u križarskim ratovima u Svetoj zemlji. Zajedno sa starosjediocima odbijaju turske pokušaje osvajanja koji su potrajali puna tri mjeseca. Neki izvori spominju brojku od gotovo 30 000 Turaka naspram 9000 branitelja. Bilo kako bilo, Malteški vitezovi odbijaju napad, a kao nagradu dobivaju Valettu, glavni grad ove otočne državice.
U vrijeme križarskih ratova, osnovan je samostanski red vitezova hospitalaca (poznat i kao vitezovi ivanovci, kasnije malteški vitezovi) čija je osnovna zadaća bila rad u hospitalima za skrb oboljelih i ranjenih križara i hodočasnika. Kasnije je druga zadaća, borba protiv muslimana i kršćanskih heretika, prevladala nad hospitalstvom. I hospitalci i najstariji vojnički samostanski red, vitezovi templari, su u hrvatske krajeve došli polovicom 12. stoljeća. Početkom 13. stoljeća, hospitalci su osnovali samostan s hospitalom u Varaždinu. Templari su također osnivali hospitale/hospicije, poput onih u Istri: u Puli, zatim uz rijeke Mirnu i Rizanu, uz Limski kanal, te na brežuljku Božje polje kraj Vizinade. Samostan s hospicijem uz Vransko jezero u Dalmaciji je prvo bio u rukama templara, pa zatim hospitalaca.
Nakon pada Jeruzalema te ukinuća templara i povlačenja hospitalaca na Rodos u prvoj polovici 14. stoljeća, njihovi su hospiciji/hospitali počeli propadati odnosno dolaziti u ruke drugih samostanskih redova poput franjevaca. Samostani su i dalje imali važnu ulogu u osnivanju, a posebice upravljanju hospitalima, kao što možete vidjeti i na sljedećim stranicama. Također, samostanski hospitalski redovi, poput reda sv. Duha ili sestara milosrdnica sv. Vincenta Paulskog, su osnivani neprekidno kroz srednji i novi vijek. Pa ipak, težište hospitalstva u razvijenom srednjem vijeku prelazi u nova kulturna središta - gradove