Malalai Joya, afganistanska političarka prozvana je najhrabrijom ženom Afganistana. Kao izabrana zastupnica Parlamenta javno je prozvala „gospodare rata“ i ratne zločince u parlamentu.
U svibnju 2007. suspendirana je iz Parlamenta, temeljem optužbe da je uvrijedila kolege iz Parlamenta u TV-intervjuu. Njezina suspenzija je generirala međunarodne reakcije, čak i od intelektualaca poput Naomi Klein i Noama Chomskog, te brojnih svjetskih političara i zastupnika u parlamentima diljem svijeta.
Mnogi je uspoređuju sa ikonom demokratskog pokreta u Burmi- Aung San Suu Kyi.
31-godišnja Malalai renutačno piše memoare čije se izdavanje u Americi očekuje već na jesen 2009., pod naslovom „Žena među gospodarima rata: Priča Afganistanke koja se usudila podići glas.“
Imala je samo četiri godine kada je njezina obitelj izbjegla iz Afganistana u izbjegličke kampove Irana i kasnije Pakistana. Nakon povlačenja Sovjeta, Malalai Joya vraća se u Afganistan 1998. tijekom talibanskog režima. Već u najmlađim danima postaje aktivistica i ubrzo dolazi na čelo nevladine udruge – Organizacija za promicanje sposobnosti žena Afganistana (OPAWC).
Postala je poznata na međunarodnoj sceni u prosincu 2003. kada je, kao jedna od odabranih delegata koji su trebali ratificirati Ustav Afganistana, javno progovorila protiv dominacije tamošnjih „gospodara rata“ i već tada je prozvana „nevjernicom“ i „komunisticom“.
Prozvala je, naime nekoliko vjerskih vođa za ratni zločin, i ustvrdila kako bi im se za zločin trebalo suditi, a ne ih veličati kao nacionalne junake i pružiti ima mogućnost da i u budućnosti utječu na politiku zemlje.
Od tada je preživjela četiri pokušaja atentata, pa se iz tog razloga kreće Afganistanom pod burkom i u pratnji naoružanih čuvara. A iako se to od nje najoštrije zahtijevalo, nikada se za svoje izjave nije ispričala.
Danas kao trenutno najveći borac za pravedan život i ljudska prava u Afganistanu, drži da ni jedan od vodećih kandidata na skorašnjim predsjedničkim izborima ne obećava, barem u smislu poboljšanja situacije oko ljudskih prava.
Hamida Karzaia, dosadašnjeg predsjednika, opisuje kao jednog od najkorumpiranijh, a njegove protukandidate otvoreno opisuje kao „kraljeve ratnih zločina“.
Poznati libanonski novinar i stručnjak za islamske pokrete i doktrine- Hicham Alaywan također sa istom bojazni progovara o nadolazećim izborima u Afganistanu u intervjuu koji je dao za Večernji list. On se pribojava da bi pobjedu ponovno mogao odnijeti Hamid Karzai koji je nedavno podupro donošenje zakona kojim se najoštrije ugrožavaju žene i krše ljudska prava. Između ostalog ženama se zakonom zabranjuje školovanje i rad, kao i sudjelovanje u odgoju vlastite djece, a novčanim kaznama se abolira silovanje žena, koje je u braku legalno.
Takva situacija održava se pod blagoslovom SAD-a koji, zbog vlastitih interesa podržava trenutačnu vlast.
Izvori: Wikipedia i Večernji list