Foto: AFP
"Živio je samo kratko vrijeme pošto je pogođen strijelom", izjavio je u Bolzanu Andreas Nerlich, voditelj istraživanja provedena na Sveučilištu Ludwig Maxililian u Muenchenu.
Netom što je ubijen strijelom s leđa, Oetzi je prebolio ranu nanesenu tupim predmetom, koja nije bila smrtonosna. Možda je bila riječ o kamenu iz praćke, napisano je u izvješću što ga je Nerlichov tim objavio u internetskom časopisu Intensive Care Medicine.
U istraživanju smrti snježnog čovjeka prije 5000 godina sudjelovali su neki od najboljih svjetskih stručnjaka.
Nerlich i suradnici promatrali su kemijske procese u živom tkivu kako bi utvrdili koliko je vremena prošlo između Oetzijeva ranjavanja i smrti u snijegu ledenjaka Oetztala.
Njemački stručnjaci tvrde da rana s leđa potvrđuje pretpostavku da je Oetzi bio progonjen u trenutku smrti. Rana od tupog predmeta na njegovu tijelu nalazi se odmah ispod rane od strijele.
"Sad možemo doći do podataka o starosti i slijedu ozljeda", izjavio je Nerlich.
Duboka brazgotina na Oetzijevoj ruci nastala je nekoliko dana prije smrti i možda je posljedica neoprezna rukovanja nožem, pokazalo je istraživanje.
"U razdoblju od samo nekoliko dana zadobio je dvije ozljede, koje bi mogle biti naznaka dvaju odvojenih napada na njega", rekao je Nerlich.
Neki znanstvenici procjenjuju da je Oetziju u trenutku smrti bilo 46 godina.
Njegova odjeća i oružje omogućuju uvid u način života u kamenom dobu.