Ovogodišnji Svjetski dan hipertenzije 17. svibnja posvećen je kućnom mjerenju tlaka, koje je početna točka u postavljanju dijagnoze te praćenju učinka i pridržavanja terapije, pa će mjerenje tlaka biti i jedna od glavnih aktivnosti kojima će Hrvatsko društvo za hipertenziju (HDH) u suradnji sa Zajednicom udruga dijaliziranih i transplantiranih bubrežnih bolesnika obilježiti taj dan u više hrvatskih gradova.
Tako će sutra u Zagrebu, Bjelovaru, Koprivnici, Rijeci, Umagu i Šibeniku od 10 do 15 sati građani moći, osim mjerenja tlaka, provjeriti svoju težinu te izmjeriti opseg struka čime se želi skrenuti pozornost na povezanost pretilosti i hipertenzije. Hrvatsko društvo za hipertenziju pripremilo je edukativne materijale koji će biti dijeljeni sugrađanima.
U Zagrebu se akcija održava na trgu kralja Tomislava pod pokroviteljstvom Gradskog ureda za zdravstvo, rad, socijalnu zaštitu i branitelje.
Svjetska hipertenzivna liga, Međunarodno društvo za hipertenziju i brojna nacionalna društva žele oblježavanjem Svjetskog dana ukazati na rastući problem hipertenzije u svijetu. Hipertenzija je podmukla i dugo bezbolna bolest ali je glavni čimbenik u nastanku srčanih bolesti i cerebrovaskularnog inzulta, čega opća populacije još nije dovoljno svjesna, navodi u priopćenju dopredsjednik Hrvatskog društva za hipertenziju doc. Bojan Jelaković.
U Hrvatskoj 35 posto odrasle populacije boluje od arterijske hipertenzije, a još je veći broj onih koji su na granici visoko normalnog tlaka i hipertenzije, tako da se u nadolazećim godinama može očekivati porast broja hipertoničara. Ukoliko hipertenzija ne bude uspješno dijagnosticirana i liječena, neće se moći očekivati smanjenje kardiovaskularnog pobola i smrtnosti u našoj zemlji.
Osim javnih akcija ovih će dana biti organizirana i dva stručna simpozija za liječnike o novim spoznajama u liječenju hipertenzije