U samoj blizini Šangaja gradi se savršeni grad. Zahvaljujući projektu tvrtke Arup, Kina će tako imati još jedan rekord. Osim što je najmnogoljudnija zemlja, osim što posjeduje najzagađeniji grad na svijetu, koliko god zvučalo ironično – uskoro će imati i prvi svjetski eko-grad. Ekolozi, arhitekti, inženjeri i ostali stručnjaci planiraju izgraditi grad budućnosti, takav da bi se na njega trebali ugledati gradonačelnici cijelog svijeta.
Apsolutna reciklaža
Cilj kojem teže svi oni koji rade na projektu eko-grada Dongtan jest kreirati grad koji će proizvoditi gotovo 0% ugljičnih plinova. Dongtan će svu svoju energiju crpiti iz obnovljivih izvora energije kao što su biogoriva, farme vjetra i solarnih fotonaponskih pretvornika, koji sunčevu toplinu pretvaraju u električnu energiju.
Većina otpada koji će proizvesti dongtanski stanovnici bit će recikliran za proizvodnju energije, a organski će se otpad pretvarati u kompost. Čak će se i ljudski "sanitarni otpad" pretvarati u kompost ili se koristiti u daljnjoj proizvodnji energije.
Kuće u savršenom gradu bit će izgrađene u krugu sedam minuta hoda od javnog prijevoza. Sva vozila u gradu bit će na baterijski ili pogon biogoriva. Farme koje će proizvoditi hranu za potrebe stanovnika Dongtana bavit će se isključivo organskom proizvodnjom hrane. Toplina će se za potrebe kućanstava proizvoditi od rižinih ljuskica, što je otpad lokalnih tvornica. Da bi se poboljšala izolacija, zgrade će imati zelene krovove. Javni prijevoz će uključivati taksije na solarni pogon i autobuse na gorivne ćelije vodika.
Pedeset tisuća sretnika
Iako zvuči kao neizvedivi futuristički plan iz znanstveno-fantastičnog filma, Dongtan se trebao otvoriti već u vrijeme Expoa 2010. u Šangaju, a početni broj stanovnika trebao bi biti 50.000. Već do 2040. godine grad bi trebao biti dom za pet stotina tisuća stanovnika. Ipak, čitav plan gradnje Dongtana teče sporije od očekivanog zbog čega ARUP-ovi arhitekti vjeruju da će do 2010. godine biti gotova desetina posla.
Prvi eko-grad na svijetu smješten je na trećem najvećem kineskom otoku na ušću rijeke Yangtze. Lokacija se nalazi na močvarnom području od svjetske važnosti, a Dongtan će zauzeti 86 kvadratnih kilometara. Međutim, samo je jedna trećina te površine namijenjena urbanom području, dok je ostatak namijenjen poljoprivredi i prirodnom okolišu.