Kamenje odowa, ili meko kamenje, u Keniji se preporuča tijekom trudnoće, iako može uzrokovati oštećenje bubrega i jetre. Naravno, oštećenje nastupa ako ne uzimate dovoljno vode. Iako je riječ o kamenju, premekano je da biste slomili zube, a ima neutralan okus, kao brašno.
Nutricionistica Alice Ndong kaže da kamenje zapravo može čistiti zube dok se žvače, jer pritom usitnjene čestice prolaze ustima. Ipak, upozorava:
- Ako netko jede kamenje, a ne popije dovoljno vode, tada će patiti od ozbiljnog zatvora. To zapravo može biti vrlo opasno. - rekla je Ndong za BBC News.
Na Gikomba tržnici u Nairobiju između ribe i odjeće može se pronaći i odowa. Prodavač kamenja Stephen Ndirangu kaže da su žene njegovi stalni kupci.
– Većina kupuje kamenje kako bi ih prodala trudnicama - rekao je trgovac. Vreća od 90 kg može se kupiti za šest dolara.
Fenomen čežnje za nejestivim tvarima naziva se pika, a dolazi od latinske riječi za svraku (pica), koja je poznata po tome što će pojesti doslovno sve. Istraživanje koje je provelo Sveučilište u Nigeriji pokazalo je da od 1.071 žene, 800 ih je jelo zemlju, kamenje i druge nejestive tvari tijekom trudnoće.
Izgleda da jednom kad probaju kamen, nema povratka. Sylvia Moi rodila je prije 14 godina, a kamenje joj je još uvijek neodoljivo.
- Ne mogu bez njega. Kada hodam bez kamenja, osjećam se loše, kao da mi nešto nedostaje ili sam gladna - rekla je Moi.
Stručnjaci kažu da se želja za kamenjem javlja zbog nedostatka minerala kao što je kalcij. Ipak, ovo kamenje zapravo ne sadrži kalcij. Može izazvati brojne zdravstvene komplikacije kao što su: parazitske infekcije, anemiju i probavne tegobe. Sve je to uglavnom zato što, osim što je riječ o kamenju, ono nekada zna biti nehigijensko.