Jerihonska ruza ili cvijet uskrsnuća (latinski naziv Anastatica hierochuntica) je jedna mala i mistična biljčica iz porodice krstašica (Brassicaceae).
Raste u pustinjskim dijelovima svete zemlje, naročito oko najstarijeg grada na svijetu Jerihona po kome je dobila ime. Srednjovjekovni hodočasnici u svetoj zemlji su je nazvali prelijepim i bogoljubnim imenom - cvijet uskrsnuca, jer ima sposobnost da za vrijeme suse u pustinju pređe u latentni način zivota (sasuši se i izgleda kao mrtva) i čim dodju prve kise odmah naglo u par sati oživi i procvijeta prelijepim plavim cvjetovima, pa su kršćani u tome vidjeli simboliku uskrsnuca, pa oduta i potiče naziv biljke - Anastatica, sto znaci na grčkom znači uskrsna.
U Bibliji se spominje i kao kovitlac, jer je kao mali okruglu lopticu vjetra kovitla ili ranosi pustinjom. Naime, u latentnom stanju ona svoje male grancice umota prema unutar pa izgleda kao mala suha loptica, koju onda vjetar raznosi pustinjom. Kad se zavuče uz neki kamen, tu ceka prvu priliku dok padne kise i da ozivi, procvijeta i stvori sjeme.
Do dana danasnjega bila je hodočasnicima vrlo omiljena i dragocijena botanička relikvija iz svete zemlje uz grančice maslina iz getsemanskog vrat s maslinske gore. Hodocasnici bi je skupljali po judeskoj pustinju u okolici gradova Jerihona i Betlehema i divili se toj simbolici koja tako živo podsjeca na uskrsnuće Kristovo.