Pojašnjavaju se nastanak i povijest hrvatskih prezimena, nasilna preimenovanja, sudbina prezimena u dijaspori. Posebno mjesto zauzimaju analiza temeljnih obilježja te popis tisuću najučestalijih hrvatskih prezimena.
Treća knjiga donosi popis 6.654 naselja s prezimenima stanovnika i brojem obitelji. Sadržava i uvod o ojkonimima (imenima naselja) u hrvatskoj onomastici i više zemljovida i ilustracija o nastanku i razmještaju naselja te migracija.
Podaci se temelje na popisnoj građi iz 2001. godine Državnoga zavoda za statistiku.
U popisu ćemo pronaći svakoga od nas i saznati nešto o našoj povijesti, o zanimanjima, migracijama ili vjerovanjima naših davnih predaka.
Prezimena su najuvjerljiviji jezični spomenici, prava slika našeg zavičaja, naroda i tradicije. Prezimena su naša najuvjerljivija povijest jer ju je stvarao sam puk.
Ona su ujedno naša veza s drugim narodima i svjedoče o vezama i prožimanju s drugim kulturama s kojima smo dijelili tlo i sudbinu.
Ovo djelo o hrvatskim prezimenima bit će nezaobilazno gradivo istraživačima demografskih, migracijskih, kulturnih i socio-ekonomskih kretanja te zanimljivo štivo brojnim čitateljima kojima je do hrvatske kulture i povijesti.
Hrvatski prezimenik objavio je zagrebački nakladnik Golden marketing – Tehnička knjiga.