Alarmantna situacija u svijetu 'alternative' – jedan od pet lijekova koji se primjenjuju kod liječenja po ayurvedskim principima sadrži toksične, po život opasne tvari: živu, olovo ili arsen.
Cijenjeni sustav ayurvede predstavlja skup lijekova, meditacija, tjelovježbe i dijetetskih naputaka koji se s Indijskog potkontinenta proširio i na zapadni svijet. No ayurvedski lijekovi koji se proizvode u SAD-u i Indiji, a testirani su nakon narudžbi s 25 'specijaliziranih' web-siteovea, pokazali su se ne tako dragocjenima, već zapravo vrlo riskantnima zbog svojeg metalnog sastava, tvrde znanstvenici iz Sveučilišnog bolničkog centra u Bostonu.
Od 1978. evidentirano je više od 80 slučajeva trovanja olovom koji su se mogli povezati s liječenjem ayurvedskim lijekovima
Od 193 ispitana lijeka, 21% sadržavao je zamjetne tragove metala, a barem polovica tih prelazila je granice prepisanih standarda (20 mikrograma, ANSSI). Ova saznanja uzbunila su zdravstvenu zajednicu ponajviše zbog velikog i slabije kontroliranog tržišta dijetetskih nadomjestaka kojime cirkuliraju vitamini i 'tradicionalni' kineski lijekovi.
"Želimo predložiti strogo kontrolirane i od strane vlade zadane dnevne limite za doze toksičnih metala koji se mogu pojaviti u dijetetskim nadomjescima te odredbu da svi proizvođači dokažu usklađenost kroz testiranja koja će provoditi nezavisno tijelo", rekao je za Reuters dr. Robert Saper, voditelj istraživanja.
"Postoje neke studije koje dokazuju da određene biljke imaju vrlo obećavajući efekt na dijabetes, visok tlak i kolesterol. U ayurvedi i svim tim tradicionalnim sustavima liječenja svakako se nalazi vrijedno znanje i naslijeđe iz kojeg trebamo crpiti. Ali ključ je u razdvajanju onoga što je korisno od onoga što se treba pažljivije pogledati i možda ostaviti po strani."
Tim je već 2004. u istoj publikaciji objavio slično istraživanje nakon obilaska bostonskih alternativnih dućana s robom iz istočne Azije. Kako metali dospijevaju u pripravke još je nepoznato, kaže Saper, no nekoliko je mogućnosti. Određeni metali se nalaze u zemlji (posljedica obližnjih industrija, naročito u Indiji), a biljke i začini korišteni u izradi ayurvedskih lijekova preuzimaju kontaminaciju i koncentriraju je. Drugi dio metala može doći kroz sam proizvodni proces, namjerno ili slučajno.
Otkriveno je kako jedan tip ayurvedskih lijekova, nazvan rasa shastra sadrži neobično visoke razine žive i olova te nekih dragocjenih metala i obrađenog kamenja. Indijci tvrde da niže doze pomažu blagotvornom efektu lijeka, no Saper se ne slaže. Čak i male doze, u ovom slučaju olova, kod svakodnevnog unosa mogu dovesti do ozbiljnih oštećenja bubrega i mozga.