Gdje se skrivaju leptiri
Kako se hladno vrijeme približava, mnogi dugovječni leptiri lete na jug. No ima i onih koji ostaju da provedu zimu. Oni koji se nisu susreli s ljepotama koje bujaju prije vremena usred hladne zime, u pravilu, ne znaju gdje se skrivaju po noći i zimi.
1. Većina leptira živi od nekoliko dana do tri mjeseca i umire u jesen. No, postoje i takve vrste čiji je životni vijek nekoliko godina i koji se mogu prilagoditi teškim uvjetima. Takvi leptiri zimi hiberniraju. S početkom jeseni skrivaju se u raznim skloništima, gdje čekaju hladnoću.
2. Leptiri poput košnica, kupusa i limonica, uobičajeni u središnjoj Rusiji, umotavaju se vlastitim krilima poput vela i uspinju se u duboki prorez ili udubljenje. Mnogi od njih radije traže sklonište u domovima ljudi.
3. Postoje slučajevi kada se leptiri sklanjaju nedaleko od grijaćih cijevi ili peći. Zbog vrućine, mogu se probuditi prije vremena, odletjeti u hladnoću i umrijeti.
4. Neki leptiri zimi ne padaju u anabiozu. Oni su migratorni (selice) i poput ptica svake jeseni lete u tople zemlje.
5. Također je zanimljivo znati gdje se leptiri skrivaju noću. Većina vrsta spavaju u blizini mjesta hranjenja. Nožice drže na stražnjem dijelu lista ili na stabljici trave, prekriju se krilima i zaspu. U tom su položaju najzaštićeniji od opasnosti.
6. Veliki leptiri (na primjer, paunsko oko) skrivaju se u drveću. Mali leptiri mogu zaspati izravno na cvijeću. U tom položaju možete pronaći mnoge moljce, lastin rep i medvjede.
7. Mnogi leptiri provode noć zajedno. Dakle, helikopterski leptiri spavaju u skupinama od 4 do 15 jedinki. Kao mjesto za prenoćiti, ti leptiri biraju neku granu. Leptiri vrste Heliconius charithonius uvijek spavaju na istom mjestu gdje mogu letjeti iz daleka.
Eksperimentalno su dokazali znanstvenici: ako zamijenimo granu koju su izabrali leptiri s drugom, oni će nastaviti provoditi noć na starom mjestu.
20 ZANIMLJIVIH ČINJENICA O LEPTIRIMA
1. Leptiri mogu vidjeti crvenu, zelenu i žutu boju. Pored ovih, oni vide i niz ultraljubičastih boja koje su nevidljive ljudskim oku.
2. Najbrži leptiri mogu ostaviti 5,4 metra u sekundi, dok najbrže leptirice lete i do 11 metara u sekundama.
3. Lepriri ne mogu dopustiti da njihova tjelesna temperatura padne ispod 30 stupnjeva Celzijusa.
4. Leptiri su oslikani i na Egipatskim freskama starim oko 3.500 godina.
5. Postoji oko 24.000 vrsta leptira, dok su leptirice (moljci) još brojnije sa oko 140.000 vrsta.
6. Gonepterix rhamni je vrsta leptira koja živi 9-10 mjeseci, što je i najduži životni vijek jedne vrste. Neke vrste žive jako kratko, par sedmica, par dana, pa čak i par sati.
7. Neke vrste leptirica nikada ništa ne pojedu u svom odraslom životu, jer nisu razvili usta, ai probavni sustav im je potpuno zakržljao još dok su bile gusjenice.
8. Mnogi leptiri mogu 'okusiti' podloge svojim nogama kako bi se uvjerili da li je lits na koji planiraju staviti jaja ukusnu hranu za gusjenice ili ne.
9. Leptiri imaju četiri krila koja su zapravo prozirna. Boje na njima stvaraju sitne ljuspice (koje podsjećaju na prašinu), a sama krila su izuzetno osjetljive i vrlo lako se mogu oštetiti.
10. Neke vrste leptira, poput Monarh leptira , su selice i poznato je da tijekom zime lete u toplije krajeve. Njihova migracija izgleda apsolutno fantastično, a sam put traje tisuću kilometara.
Peru ima preko 3.700 vrsta leptira - više od bilo kojih drugih zemalja na svijetu. Leptiri u Peruu još nisu detaljno proučeni, a procjenjuje se da samo u ovoj državi postoji još najmanje 500 vrsta koje još nisu otkrivene.
11. Prosječni leptir je težak kao dvije latice ruže.
12. Određene vrste leptira, kao što su Monarh leptiri, proizvode toksine koji obeshrabruju predatore da se njima hrane.
13. Leptiri ne mogu preživjeti samo na nektaru. Oni piju vodu iz blatnjavih bara koje su pune neophodnih minerala.
14. Leptiri su kratkovidni. Obično se ne vidi dalje od 3 metra.
15. Antarktika je jedini kontinent na kojem leptiri nisu pronađeni.
16. Nakon pčela, leptiri su drugi vodeći oprašivači.
17. Jedan od najboljih pokazatelja zdravog, uravnoteženog ekološkog sustava obilježen je leptirom.
18. Ljudi koji proučavaju leptire zovu se lepidopteristi.
19. Postoje četiri faze leptirovog životnog ciklusa: Jaje, Larva, Pupa i odrasli leptir.
20. Leptir može položiti između 100 do 4.000 jaja.
Bonus činjenica: Svakog 14. marta se obilježava “Nauči nešto o leptirima” dan.
Preporučujemo: Najljepše i najopasnije gusjenice , kao i sve ostale zanimljive činjenice koje smo do sada objavili.