VINODOLSKI ZAKONIK
Vinodolski zakonik, jedan od najstarijih pravnih dokumenata pisanih na hrvatskome jeziku, nastao je 6. siječnja 1288.
Sastavila ga je u Novom Vinodolskom komisija od 42 člana iz tadašnjih vinodolskih općina: Bribira, Grižana, Drivenika, Hreljina, Bakra, Grobnika i Trsata.
U tom pravnom spisu uređen je odnos krčkih knezova i vinodolskog stanovništva.
Naime, darovnicom hrvatsko-ugarskog kralja Andrije II. Vinodol je 1225. potpao pod vlast krčke vlastele. Slobodni seljaci nisu željeli postati kmetovi pa dolazi do sukoba koji traju sve do 1288., kada su Vinodolčani priznali vlast otočkih knezova, a ovi su im učinili neke ustupke.
Izabrana komisija dobila je zadaću zapisati i urediti stare vinodolske običaje i zakone kojih će se pridržavati i vlastela i seljaci.
Tako je nastao Vinodolski zakonik, za kojeg će kasnija analiza pokazati da nije bio odraz starih običajnih prava, već ga je komisija prilagodila potrebama tadašnjeg feudalnog poretka.
U zakoniku je opširno razrađeno krivično pravo sa sustavom globa, kazni, feudalnih davanja, izgledom suda te međusobnih prava i obveza seljaka i knezova. Normirao je baštinsko pravo i propisao kazne za krađe, uvrede, ozljede i ubojstva.
Vinodolski zakonik sačuvan je u prijepisu iz XVI. stoljeća, a napisan je glagoljicom.
Iako to nije opis starohrvatskog prava, važan je kao dokument za proučavanje ranog feudalizma u Hrvatskoj, a sama činjenica da je taj originalni i opširni dokument iz XIII. stoljeća sastavljen na narodnom jeziku svrstava ga u važne hrvatske kulturne spomenike.
Vinodolski zakonik sadrži inicijale urešene biljno-geometrijskim motivima te niz rubnih crteža.
U predgovoru faksimilnog izdanja Vinodolskog zakonika iz 1988., Josip Bratulić opisuje ukrase: "Rukopis je ukrašen jednim velikim inicijalom na prvom ispisanom listu (glagoljsko slovo V), dok su drugi inicijali mnogo skromniji.
Na marginama ima dosta crteža koji duhovito signaliziraju pojedine članove zakona: uz članak o zgoniku (prognaniku) nacrtana je zmija; uz član o tučnjavi među kmetovima nalazi se na margini nacrtana šiba; uz član o tučnjavi među kmetovima nalazi se na margini nacrtana šiba;
uz član o tovernaru (krčmaru) nalazi se nacrtan stol s kablićem vina, s ćupom i čašom, a iznad još piše Oštarija."
Na listu 16 nacrtana je ruka s mačem, a rukopis sadrži i niz ukrasnih rubnih crteža.
Vidi u katalogu NSK: