LOUIS LUMIERE
Rođen: 5. listopada 1864. u Parizu
Umro: 6. lipnja 1948. u Parizu
Na velikom pariškom Bulevaru Kapucina, u neposrednoj blizini Opere, istaknut je 28. prosinca 1895. plakat s riječima Kinematograf Lumiere koji je pozivao u suteren Grand Cafe-a u takozvani Indijski salon.
Oni koji su ušli želeći vidjeti što je to, nisu ni slutili kako su upravo bili nazočni događaju epohe.
Iz kavane izlazili su preplašeni i zapanjeni. U velikom uzbuđenju zvali su i druge prolaznike da vide čudo neviđeno! A to čudo, zvano kinematograf, bilo je ulazak u novo razdoblje - razdoblje masovne komunikacije posredovanjem pokretnih slika.
Louis i Auguste Lumiere, pronalazači i tvorničari fotografskih aparata i potrepština iz Lyona, priredili su tu prvu javnu filmsku predstavu.
Bila je to kruna njihova dugogodišnjeg izumiteljskog rada i kruna stoljetnih traženja mogućnosti da se pokrene slika.
Gledatelji su mogli vidjeti kako se prema njima kreće konj, a kad se na platnu pojavila i lokomotiva, mnogi su se od straha sakrili ispod sjedala.
Na toj prvoj predstavi prikazani su filmovi: Izlazak iz tvornice, Ribarenje, Odmor, More, Kartanje, Rušenje zida, Dolazak vlaka na kolodvor Ciotat, a kasnije je dodan i prvi komični film Poliveni poljevač.
The Waterer Watered (aka The Sprinkler Sprinkled, or Watering the Flowers). 1895. France. Directed by Louis Lumière. 35mm print, black-and-white, silent, approx. 45 sec. Acquired from the artist" src="http://www.moma.org/explore/inside_out/inside_out/wp-content/uploads/2009/09/CRI_113131.jpg" width=500 height=381>
Tadašnji gladatelji, pa ni braća Lumiere, nisu bili svjesni do kojih će se dimenzija razviti njihov pronalazak. J
er plan za komercijalizaciju izuma nije uspio zbog Edisonove konkurencije, a i publika je postupno gubila zanimanje za kratke reportažne filmove snimljene bez duhovitosti, pa su braća prestala proizvoditi filmove.
Smatrali su to igrarijom i zabavom, jer nisu bili svjesni važnosti i budućnosti kinematografije. Auguste se posvetio svojoj nekadašnjoj ljubavi - medicini.
Međutim, Louis je bio uporniji i do kraja života radio je na usavršavanju kinematografske tehnike, osobito na plastici i boji, te se okušao u svim novim filmskim pronalascima koji su se pojavili do njegove smrti, 6. lipnja 1948. u Parizu.
Ubistvo Vojvode De Guise (1908)
Prvi film s dramskom radnjom
15 minutni film režiran od André Calmettesa