Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član mlabos

Upisao:

mlabos

OBJAVLJENO:

PROČITANO

816

PUTA

OD 14.01.2018.

Dogodilo se na današnji dan...4. ožujka 1832.

Dogodilo se na današnji dan...4. ožujka 1832.
Jean-François Champollion francuski znanstvenik, filolog i orijentalist, i smatra se ocem moderne egiptologije
 

http://www.hrt.hr/arhiv/slike/resource/dot_blue.gifJean-François Champollion

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/01/Jean-Francois_Champollion_2.jpg/280px-Jean-Francois_Champollion_2.jpg

Jean-Francois Champollion (Figeac, 23. prosinca 1790. – Pariz, 4. ožujka 1832.). francuski znanstvenik, filolog i orijentalist, i smatra se ocem moderne egiptologije.

Champollion je uspio razjasniti sustav egipatskog pisma - hijeroglifa. Champollionovi prethodnici koji su također pridonijeli dešifriranju hijeroglifa bili su Silvestre de Sacy, Johan David Akerblad, Thomas Young i William Bankes.

http://1.bp.blogspot.com/_IoU3bEFUwWc/SmNBNqudimI/AAAAAAAAF4I/L7uOiTvIdM8/s400/Rosetta+Stone.jpg

Champollion je preveo dijelove kamena iz Rozete, otkrivajući sličnost egipatskog jezika s koptskim.

Otkrio je da je sustav egipatskog pisma kombinacija fonetskih (zvučnih) i ideogramskih (slikovnih) znakova.

Champollion je rođen u Figeacu u Francuskoj, bio je posljednje od sedmero djece (od kojih je dvoje umrlo prije njegovog rođenja).

Nekoliko godina živio je u Grenoblu, a već kao dijete pokazao je izuzetan dar za jezike. Već do 16. godine svladao je desetak jezika uključujući koptski, a postao je zaljubljenik u staroegipatsku kulturu u doba kad je bila vrlo malo poznata.

Champollionov interes za egiptologiju uvelike je bio inspiriran Napoleonovim osvajanjima u Egiptu u razdoblju 1798.–1801. godine.

Do 20. godine Champollion je naučio latinski, grčki, hebrejski, sanskrt, amharski, avestanski, pahlavi, arapski, sirijski, kaldejski, perzijski, etiopski i kineski. Godine 1809. postao je asistent - profesor na odsjeku povijesti Grenoblea.

http://www.bgst.edu.sg/realia/o17top.jpg

Obzirom na njegov interes za orijentalne jezike, naročito koptski, povjereno mu je dešifriranje novotkrivenog kamena iz Rozete. Razdoblje od 1822. – 1824. godine proveo je na tom zadatku te je uspoređivao grčki natpis kamena iz Rozete s hijeroglifskim pismom drugih egipatskih spomenika.

Otkrio je određena slova i došao do zaključka da egipatsko pismo uključuje zvučne i slikovne znakove.

http://wordinfo.info/words/images/glyph-rosetta.gif

http://www.cartage.org.lb/en/themes/GeogHist/histories/Oldcivilization/Egyptology/Notes/photo1.jpg

Prvi je odgonetnuo imena Kleopatra i Ptolomej, a uočio je i razliku između hijeroglifskog pisma i kasnijih jednostavnijih verzija (hijeratsko i demotsko pismo).

Rezultate svojeg rada objavio je u Précis du système hiéroglyphique iz 1824. godine. Danas njegovo otkriće predstavlja temelj moderne egiptologije.

Champollion je također otkrio važnost Torinske kraljevske liste ili Torinskog kanona (iz Egipatskog muzeja u Torinu), jedinstvenog papirusa iz doba kralja Ramzesa II. koji sadržava popis svih staroegipatskih stvarnih i mitskih vladara, kao i imena božanstava iz predfaraonskog doba.

http://farm3.static.flickr.com/2789/4090773790_a6a8da7555.jpg

Champollion je 1826. godine utemeljio egipatsku zbirku muzeja Louvra i postao profesor egiptologije na Collège de France.

 

Champollionovo egipatsko pismo, tipografija iz 1836. godine

http://www.unmuseum.org/rosyoung.jpg

Englez Thomas Young je drugi znanstvenik koji se smatra najzaslužnijim za razumijevanje egipatskog pisma. Young je svoj rad temeljio na radu švedskog diplomata Akerblada koji je istraživao demotski alfabet od 29 slova, uvjeren da je isključivo fonetski. Do godine 1814. Young je u potpunosti preveo demotski tekst kamena iz Rozete, pri čemu je sastavio listu od 86 demotskih riječi.

Young je potom proučavao hijeroglifski alfabet i učinio određeni napredak, no smatrao je da se radi o prijevodu (demotsko i hijeroglifsko pismo), dok je ustvari bila riječ o parafrazama. Godine 1823. objavio je Account of the Recent Discoveries in Hieroglyphic Literature and Egyptian Antiquities. Neki od Youngovih zaključaka pojavili su se u znamenitom članku Egipat kojega je napisao za Encyclopædiju Britannicu 1818. godine.

http://www.touregypt.net/images/touregypt/champillion3.jpg

http://images.imagestate.com/Watermark/1623253.jpg

Champollionove bilješke

Kad je iduće godine Champollion objavio svoj prijevod hijeroglifa, Young ga je pozdravio ali je također ustvrdio da je Champollionov sustav baziran na njegovim člancima. No Champollion je to odbacio i nije bio voljan pripisati zasluge Youngu.

U narednom razdoblju, u skladu s političkim tenzijama, Velika Britanija podupirala je Younga a Francuzi Champolliona. Premda je Champollionovo razumijevanje gramatike egipatskog pisma ukazivalo na pogreške vidljive i kod Younga, ustrajao je u tvrdnji da je sam dešifrirao hijeroglife. No nakon 1826. godine, kao kustos Louvra, ponudio je Youngu pristup demotskim rukopisima.

http://www.travellersinegypt.org/img/travellers/Rosellini.jpg

Ippolito Rosellini, utemeljitelj talijanske egiptologije, doputovao je 1827. godine u Pariz s u svrhu proučavanja hijeroglifa po Champollionovoj metodi.

Ova dva filologa postali su veliki prijatelji te su odlučili organizirati ekspediciju u Egipat kako bi potvrdili valjanost svojih otkrića. Ova znanstvena misija, poznata kao Francusko- toskanska ekspedicija, ostvarena je uz pomoć toskanskog vojvode Leopolda II. i francuskog kralja Karla X. .

http://www.touregypt.net/images/touregypt/champillion6.jpg

Predvođena samim Champollionom, ekspedicija s 14 članova krenula je 21.srpnja 1828. brodom iz Tulona prema Egiptu. Plovili su uzvodno rijekom Nil te pritom proučavali brojne spomenike i natpise, a otkrića su kasnije objavljena u Monuments de l'Egypte et de la Nubie (1845).

http://www.images-chapitre.com/ima0/original/180/30733180_6090470.jpg

No ova je ekspedicija postala poznata i po destrukciji staroegipatskih spomenika. Pri istraživanju Doline kraljeva, Champollion je nepovratno oštetio grobnicu Setija I. , odnoseći dvije velike zidne slike (zrcalne scene), koje se danas nalaze u Louvru i firentinskom muzeju.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c9/Hieroglyphs_from_the_tomb_of_Seti_I.jpg

Hijerogligi iz grobnice Setja I

http://farm3.static.flickr.com/2788/4093313548_c9cd48e14f.jpg

Louvre

Narušenoga zdravlja i iscrpljen radom, Champollion je umro 1832. godine u Parizu, u dobi od 41 godine.

Pojedine dijelove Champollionovih radova obradio je njegov stariji brat Jacques Joseph Champollion-Figeac, a Champollionov sin Aimé-Louis (1812.–1894.), napisao je biografiju braće.

photo

http://cg.scs.carleton.ca/~luc/JeanFrancoisChampollion--PostageStampEgypt--1972.jpg

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba
MAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinu

DUHOVNOST U PROSINCU...

PROSINAC...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član bglavacbglavac

    Sretan ii blagoslovljen Božić dragi ljudi Lp

    25.12.2024. 08:44h
  • Član iridairida

    Sretan Božić svim ljudima dobre volje!

    25.12.2024. 08:01h
  • Član bglavacbglavac

    Badnjak je danas neka vam je srce ispunjeno ljubavlju za svu Božju djecu ovog svijeta. Lp

    24.12.2024. 07:48h
  • Član bglavacbglavac

    Danas je tužan dan. Molimo dragog Boga da se to više nikada ne dogodi. Anđele spavaj u miru. Roditeljima Bože daj snage da ovo izdrže. Iskrena sučut.!

    21.12.2024. 08:11h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi, želim vam lijep i radostan dan. Neka vas svako zlo zaobiđe i neka vas prati samo sreća i ljubav. Lp

    12.12.2024. 06:42h
  • Član bglavacbglavac

    Dragim mališanima želim puno darova u čizmicama!

    06.12.2024. 08:39h
  • Član bglavacbglavac

    Lijep pozdrav Edin. Drago mi je da si svratio .

    30.11.2024. 18:08h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info

Dogodilo se na današnji dan...3. ožujka 1886. Dogodilo se na današnji dan...5. ožujka 1696.