JOHAN WOLFGANG GOETHE
Rođen: 28. kolovoza 1749. u Frankfurtu na Maini
Umro: 22. ožujka 1832. u Weimaru
Johan Wolfgang Goethe je smatran najvećim njemačkim pjesnikom.
Goethe se rodio 28. kolovoza 1749. godine u Frankfurtu na Maini, u imućnoj i uglednoj građanskoj obitelji.
Roditeljska kuća
Iz roditeljske kuće odlazi u Leipzig na studij prava, ali i zbog ozbiljne bolesti, te počinje pisati u duhu rokokoa.
Goetheov crtež
U Strassbourgu susreće Herdera, koji ga upoznaje sa Shakespeareom, narodnom poezijom i Homerom.
U Frankfurtu počinje s odvjetničkim pripravništvom i istodobno skicira svoje životno djelo o Faustu, te piše povijesnu dramu o Goetzu.
Ujesen 1774. godine izašla je u Leipzigu anonimna knjižica koja je pobudila neslućenu pozornost.
Bile su to Patnje mladog Werthera, roman koji obuhvaća stvarnost i fikciju, autorove i tuđe doživljaje, sudbinu pojedinca, građanskog individualista, rušitelja starog. Ovaj roman je Goetheu donio naslov prvog njemačkog pisca modernog doba i svjetsku slavu.
Nakon uspjeha Patnji mladog Werthera Goethe odlazi na dvor weimarskog vojvode Karla Augusta gdje obavlja državničke poslove.
Goetheova teorija boja
Bavi se i prirodoznanstvenim studijem, posebice minerologijom i optikom. U Weimaru će započeti i poznata Weimarska škola, duhovno stjecište pisaca i filologa iz raznih zemalja.
Jedan od najvažnijih događaja u Goethevu životu bio je dvogodišnji boravak u Italiji, stanoviti bijeg od weimarske učmalosti, ali i bijeg od veze s gospođom Von Stein.
U stvaralačkom pogledu bilo je to plodno razdoblje. U stihove pretače Ifigeniju i Torquata Tassa, piše povijesnu dramu Egmont, Rimske elegije, Mletačke epigrame, Hermana i Doroteu, memoarske zapise Poezija i zbilja i roman o Wilhelmu Meisteru.
Početkom 19. stoljeća glavna je Goetheova preokupacija Faust. Godine 1808. objavljen je prvi dio dramske poeme o doktoru Faustu, obuzetom težnjom za spoznajom. Drugi dio Fausta objavljen je posmrtno, tek 1833. godine. Svoje najveće djelo autor je nazvao tragedijom.
Godinu dana nakon Fausta Goethe je objavio roman Srodne duše, u kojemu govori o društvenoj zbilji svoga vremena.
Zanimanje za svijet istočnjačke tradicije urodilo je lirskom zbirkom Zapadnoistočni divan, kroz koju oslikava svoju platonsku ljubav prema Mariji Von Willemer.
Posmrtno objavljena aforistička proza zasnovana je na mudrosti i životnom iskustvu dugovječnoga pjesnika, koji je, priča kaže, kada mu je došla smrtna ura, zavapio: svjetla!
A Goetheovo djelo donijelo je naraštajima čitatelja goetheovsko svjetlo mudrosti i spoznaje univerzalnih vrijednosti.
Spomenik u Weimaru
Goethe i Schuller, Weimar