MATO CELESTIN MEDOVIĆ - HRVATSKI SLIKAR
Rođen: 17. studenoga 1857. u Kuni na poluotoku PelješcuUmro: 20. siječnja 1920. u Sarajevu
Otac mu je rano umro, i bez hranitelja je ostalo sedmero djece. Mirni dječak Mato u obližnjem samostanu Gospe od Loreta godinu dana će se pripremati za ulazak u franjevačku gimnaziju.
Crkva Gospe Loretske
Ovo je jedna od najvećih crkava izvan Dubrovnika, koja je sagrađena u sklopu samostana gdje je živio jedan od najvećih hrvatskih slikara Mato Celestin Medović, čije su mnoge umjetničke slike izložene u samostanskoj zbirci.
Dvanaest godina školuje se za redovnika u samostanu Male braće u Dubrovniku, a pri polaganju zavjeta uzima ime Celestin.
Slikarsku nadarenost mladog redovnika zapazio je opat Bernardino da Portoguaro, koji je iz Rima došao u posjet dubrovačkom samostanu. On mu je omogućio studij u Rimu kod Lodovica Seitza, tada uglednog i utjecajnog slikara Nazarenca koji je slikao i freske u đakovačkoj katedrali.
Medović nekoliko puta izlaže u Rimu, a 1884. i poznatu sliku lazurne tehnike Sveti Franjo Asiški.
Ali mnogo važniji od školovanja u Italiji bio je studij na muenchenskoj akademiji, središtu europskoga povijesnog slikarstva. S neobičnom lakoćom i vještinom komponira platna s povijesnim prizorima.
Srijemski mučenici
Dolazak Hrvata
Veliku srebrnu medalju osvojit će 1893. diplomskim radom Bakanal. No, osim te slike cijeli povijesni ciklus Celestina Medovića vezan je uz dekoraciju svečane Zlatne dvorane u Opatičkoj 10 u Zagrebu, za koju je, prema narudžbi Ise Kršnjavoga, naslikao Splitski sabor, Dolazak Hrvata, Krunjenje Ladislava Napuljskog i Zaruke kralja Zvonimira.
Poslije odlaska vrsnog portretista Vlahe Bukovca iz domovine 1903., Medović počinje portretirati Zagrepčane i tako nastaju portreti natprosječne vrijednosti, usitnjena poteza, meka obrisa i živih boja.
Vrativši se na rodni Pelješac, sve je više zaokupljen krajolikom. Slika velika platna blještava kolorita pod identičnim nazivima Vrijes ili Pelješki pejsaž.
Pelješko-korčulanski kanal
Vrjes
U mrtvim prirodama suptilnim bojama svijetlih pozadina znao je suprotstaviti bljeskanje svježih riba, tek izvađenih iz mora.
Bonaca
Likovni kritičari pokazali su veliko zanimanje za Medovićeve Marine, spominjući studij svjetla na morskoj pučini, marine na kojima se lome valovi ili sanjarska noćna sumračja. Marine je slikao do kraja života.
Vrijes
Bolestan i oslabljena vida potkraj prosinca 1919. po najvećoj zimi zadnji se put spustio niz Kunovske serpentine. Potražio je pomoć u sarajevskoj bolnici.
Preminuo je uvečer 20. siječnja 1920. Počiva u Kuni u tišini novoga groblja među čempresima koje je sam sa školskom djecom sadio.
Portret Knjaza Nikole
Adolf Mošinski 1906
Portret majke
Sv.Jeronim
Bakanalije 1893
Zaruke hrvatskog kralja Zvonimira
Krunidba
KRAVA U PEJZAŽU
Krajolik s Pelješca - Litica
Žito
Uzburkano more
Ruševine
Staro groblje u Kuni (Pelješac)
Žal u Kunovi
Žena u vrtu