STJEPAN ŠULEK - HRVATSKI SKLADATELJ, VIOLINIST I DIRIGENT
Rođen: 5. kolovoza 1914. u ZagrebuUmro: 16. siječnja 1986. u Zagrebu
Bio je i veoma cijenjeni pedagog i akademik. I Stjepan Šulek je poput mnogih hrvatskih skladatelja u početku stvarao djela obilježena folklornim značajkama, ali je brzo napustio takozvani nacionalni smjer.
Međutim, nisu ga zadovoljila ni postignuća suvremenih glazbenih strujanja, pa se okrenuo klasici.
Humanist, pacifist, čovjek široke kulture, Šulek je i bez programatske određenosti stvarao djela s programom ili bolje reći s idejom o trijumfu dobra i humanosti nad svim zamkama i stranputicama što se isprečuju na čovjekovu putu.
Njegov više nego bogat opus obuhvaća 8 simfonija, 4 klasična koncerta za orkestar, 10 instrumentalnih koncerata i drugih djela koja govore o izrazitom simfoničaru.
I kad je pisao operu, prišao joj je prije svega kao simfoničar. Već 1957. u operi Koriolan, za koju je sam sastavio libreto prema Shakespeareu, gradi trostavačnu simfoniju velikih razmjera.
Gotovo dvanaest godina poslije nastaje njegova druga opera prema Shakespeareu - Oluja.
Na području vokalne glazbe napisao je kantatu Zadnji Adam na Kranjčevićeve stihove; na riječi Dobriše Cesarića nastala je Pjesma mrtvog pjesnika za glas i klavir, a ciklus Strah temelji se na stihovima Đure Sudete.
Jedino a cappella vokalno djelo - Baščanska ploča - za mješoviti zbor napisao je pri kraju života, 1980. godine.
U traženju vlastita puta Šulek se postupno priklonio tezi da u umjetnosti ne treba pošto-poto težiti originalnosti. Glavna Šulekova snaga očituje se u jasnoj i preglednoj arhitektonici i u formalnom savršenstvu njegovih radova iz kojih zrači klasična zrelost oblikovanja.
Zanimljivo je da su u Šulekovoj školi na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji izrasli, uz ostale, Milko Kelemen, Stanko Horvat, Dubravko Detoni i Igor Kuljerić, dakle skladatelji koji su krenuli potpuno suprotnim pravcima od svoga učitelja.
Stjepan Šulek umro je u Zagrebu 16. siječnja 1986.