Zanimljivo je da je petmilijarditi stanovnik Zemlje rođen 11. srpnja 1987. godine u Zagrebu, a proglašenje je obavio tadašnji generalni tajnik UN-a Perez de Cuellar.
Matej kao maturant
Petmilijarditi Zemljanin Matej Gašpar kad je imao samo 12 godina (1999) doživio je povećanje svjetskog stanovništva za 1 milijardu, što znači da je svjetskom stanovništvu trebalo samo 12 godina da poraste za milijardu! Istodobno s brzim porastom svjetske populacije, javlja se zabrinutost, i to ne bez razloga.
Naime, ne tako davne 1930. godine na svijetu su živjele dvije milijarde stanovnika. U nepunih 80 godina broj ljudi se više nego utrostručio.
1960. bilo nas je tri milijarde. Svake sekunde svijet je bogatiji za troje novih stanovnika, odnosno rodi se petero, a umre dvoje ljudi.
Nastavi li se sadašnji trend rasta stanovništva, za 30 godina bit će nas 12 milijardi, a ta će se brojka svakih 40 godina udvostručavati. Postoje li granice do kojih svjetska populacija može rasti? Ako postoje, sada ih je teško predvidjeti, no ono što zabrinjava svijet jest činjenica da se stanovništvo najbrže povećava u siromašnim zemljama Afrike i Azije, i to u obiteljima koje žive od, najviše, dolara dnevno. Ipak, zahvaljujući populacijskoj politici koja se u mnogim zemljama provodi uz podršku UN-a, trend rasta stanovništva se usporava.
Donedavno je svijet godišnje bio bogatiji za 86 milijuna ljudi, a prema najnovijim podacima UN-a, u posljednjih je godinu dana svjetska populacija porasla za »samo« 78 milijuna. Otprilike toliko stanovnika ima Njemačka. Stručnjaci upozoravaju da u prvom desetljeću 21. stoljeća ne bi trebalo doći do smanjenja tog rasta.
"Trenutačno na planetu Zemlji živi cca 7 milijardi stanovnika a svake se godine ovaj broj poveća za 80 milijuna", pokazuje statistika DSW-a. Redovito godišnje izvješće o kretanju broja stanovnika pokazuje da se rast stanovništva gotovo u cijelosti odnosi na zemlje u razvoju dok broj stanovnika u Europi opada.
"Već sada 82 posto stanovništva živi u slabo razvijenim i nerazvijenim zemljama a najbrži rast se očekuje na najsiromašnijem kontinentu Africi gdje bi se do sredine ovog stoljeća broj stanovnika mogao udvostručiti sa sadašnjih milijardu na dvije milijarde", stoji u izvješću.