BRANISLAV DEŠKOVIĆ
Rođen: 11. ožujka 1883. u Pučišćima na Braču
Umro: 21. kolovoza 1939. u Zagrebu
Kipar Branislav Dešković nije ostavio mnogo djela, a sadržajno sva obuhvaćaju jedan žanr - animalizam.
Pas koji se češe
U Bolu na Braču postoji i Galerija umjetnina "Branislav Dešković" (gdje se nalazi dio njegovih djela), a na HRT-u je dobio i kratku TV-emisiju posvećenu njegovom kipu "Pas koji se češe".
Psi su bili iskonski element njegova otoka i njegove mladosti. Svoje prvo nadahnuće - kamen - Dešković rano napušta i u podatnoj glini i nemirnoj površini bronce nalazi svoj pravi izraz.
Školovao se na umjetničkim akademijama u Veneciji i Beču, a u austrijsku prijestolnicu doveo je svoju Dijanu koju je ovjekovječio u mnogim skulpturama.
Pariz, stjecište i središte umjetnosti i umjetnika, uvijek ga je privlačio. Njegove skulpture Tegleći konj i Dva starca na Pariškom salonu 1908. izazvale su snažne dojmove.
Ljeto 1910. proveo je u Sarajevu. Tu su ga privukli bosanski likovi koje je prikazao u nekoliko izvanrednih skulptura kao što su Odmor, Dva starca i Poprsje Turčina.
Skicu za spomenik Pobjeda slobode, skulpturu metar visoku i gotovo dva široku, koju je izradio u Parizu 1918., darovao je američkom predsjedniku Wilsonu u znak zahvalnosti za njegovo zauzimanje da mali narodi ostvare svoju težnju za slobodom.
Bolest je onemogućila Branislava Deškovića za stvaranje. Osim u Splitu i Zagrebu njegovi radovi nalaze se u galeriji Branko Dešković u Bolu na Braču.