Prof. dr. sc. Ljubomir Hotujac s Klinike za psihijatriju KBC Zagreb, čiji tekst prenosimo, osvrće se na spomenuto istraživanje objavljeno u časopisu PLoS Medicine autorske grupe I. Kirsch, B.J. Deacon, T.B. Huedo-Medina, A. Scoboria A, T.J. Moore, pod naslovom Initial Severity and Antidepressant Benefits: A Meta-Analysis of Data Submitted to the Food and Drug Administration.
Ukratko, autori, a to su psiholozi iz triju zemalja, Velike Britanije, SAD-a i Kanade, zaključuju da je malo koristi od primjene antidepresiva, osim u vrlo teških slučajeva depresije, a i tada je probitak upitan! Treba li im vjerovati?
Osvrnemo li se na njihovo poznavanje lijekova, na istraživanje se nadvija sjena sumnje. Naime svi koji se bave depresijom dobro znaju da venlafaksin i nefazodon ne pripadaju u SSRI skupinu, već da se radi o lijekovima dvojakog djelovanja, na serotoninski i na noradrenergički sustav, da sad ne ulazimo podrobnije u sam mehanizam tog djelovanja. Dakle već na samom početku autori su se razotkrili kao nedovoljno dobri poznavaoci lijekova djelovanje kojih istražuju.
Međutim suštinsko je pitanje ipak drugo, a ono glasi: bi li o tako ozbiljnom problemu trebale pisati osobe koje se očito klinički ne bave depresijom već je njihov maksimalni domet sakupiti rezultate različitih istraživanje u jednu vreću, što će je potom malo statistički protresti i onda se pojaviti s rezultatima što uznemiruju javnost. Jer depresija je ozbiljna bolest, potencijalno smrtonosna i velik broj depresivnih bolesnika završava život suicidom. Pravovremeno dijagnosticiranje i terapija značajno utječu na tijek bolesti te smanjuju i sprječavaju letalni ishod, i to je nedvojbeno dokazano.
Sva su dosadašnja istraživanja nedvojbeno pokazala djelotvornost antidepresiva, jasno kad se oni uzimaju na odgovarajući način. Bezbrojne su ljudske sudbine promijenjene na način da su depresivni bolesnici opet postali osobe koje se vesele životu na radost njihovih bližnjih koji su s njima dijelili raniju tugu i očaj.
Nadalje, kao i u svim drugim bolestima, kako psihičkim tako i tjelesnim, povjerenje bolesnika u liječnika i pridržavanje terapije što ju je liječnik propisao ključni su za uspjeh terapije. Svaki zbunjujući podatak, pogotovo onaj distribuiran kroz dnevni tisak, a što govori o neučinkovitosti nekog lijeka ozbiljno smanjuje šansu da će bolesnik kome je taj lijek propisan nastaviti s uzimanjem lijeka što naravno dovodi do niza negativnih posljedica pri čemu i suicidalni ishod nije isključen.
Dakle, da zaključimo, o ozbiljnim temama ne bi trebalo pisati na neodgovoran način jer su negativne konsekvence nesagledive.
Izvor: Da li antidepresivi djeluju?
psihonet.com
www.Net.hr/zdravlje
Upisao:
OBJAVLJENO:
PROČITANO
749
OD 14.01.2018.PUTA