21. PROSINAC 2010. godine bit će najkraći, ali i najmračniji dan u ovoj godini. Naime, kalendarski počinje zima na sjevernoj Zemljinoj polutci, a ljeto na južnoj. Uvijek taj dan u godini sjeverno od ekvatora znači i najkraći dan u godini. No, ovaj će dan biti poseban i po tome što će se dogoditi i potpuna pomrčina punog Mjeseca čime bi utorak 21. prosinca mogao postati najmračniji u posljednje 372 godine.
Zemlja će se u jednom trenutku potpuno poravnati sa Suncem i Mjesecom. Pomrčina će trajati oko tri i pol sata, od čega će 72 minute trajati potpunu mrak. Kod nas će do pomrčine Mjeseca doći u 7.33 sati ujutro.
Za vrijeme potpune pomrčine Mjesec nikad ne pada u potpuni mrak, već poprima jednu crveno-smeđu nijansu. Ova je pojava posljedica loma svjetlosti (refrakcije) u Zemljinoj atmosferi koja najviše raspršuje plavu svjetlost (zbog čega je nebo danju plavo), a najmanje crvenu. Crvena svjetlost koja se ne rasprši potpuno u atmosferi nastavlja (nakon loma) svoj put prema Mjesecu i čini ga crvenim.
Pomrčinu će vidjeti stanovnici zapadne hemisfere. Poklapanje pomrčine Mjeseca u zimskog solsticija posljednji put se dogodilo 1980. i 1999. godine, a sljedeće poklapanje zimskog solsticija i potpune pomrčine punog Mjeseca dogodit će se 2094. godine.
Pomrčinu će najbolje vidjeti stanovnici Sjeverne Amerike.