Svjetlo dana ili svjetlo interneta danas je ugledala nova tražilica Cuil. Cuil je razvio ''bračni'' tim, Tom Costello – profesor na Stanfordu i bivša arhitektica Googlea Anna Patterson koji su predstavili Cuil svijetu kao ''veću, bržu i bolju tražilicu od Googlea''.
Razlika između Googlea je Cuilov sistem za rangiranje. Google daje prioritet stranicama na temelju ulaznih linkova (''Pagerank''), dok Cuil analizira sadržaj internetskih stranica kako bi ''proricao'' njihovu važnost prema traženom upitu.
Costello je rekao kako je Cuil kontekstualan, te da oni žele ''razumjeti stvaran svijet, a ne samo web''.
To znači da su Cuilovi rezultati automatski razvrstani. Primjer: Kada biste ste utipkali ime ''harry'' u tražilicu, Cuil će vam ponuditi/prikazati drugačije tabove za ''Harry Potter''. Kod ''Harry Potter'' tabu, dobit ćete dodatne sublinkove posvećene glumcima, filmu ''Harry Potter'', knjigama o Harryju Potteru itd.
Još jedna potencijalna prednost Cuila je dodatna privatnost korisnika. Za razliku od Googlea, koji očito mora pratiti svaki vaš klik zbog čišćenja svog indexa, Cuil vas neće zamarati time, te će istovremeno sačuvati vašu privatnost i omogućiti vam brže i detaljnije rezultate.
- Engine (mehanizam) Cuila bit će pokrenut sa 120 milijardi indeksiranih stranica, daleko iznad 40 milijardi koliko Google ima. Uz to, Cuilovi ''radari za traženje'' puno su efikasniji i brži od Googleovih – rekao je Tom Costello.
Cuil nije beta, Costello i ekipa nisu htjeli izbaciti beta verziju korisnicima, već odmah na ''dan rođenja'' potpunu verziju tražilice, jer kako tvrdi Costello ''bit će itekako dobar čak i na prvi dan korištenja u svojoj potpunoj verziji''.
No, Cuil ima svojih nedostataka, ne tehničkih već marketinških. Naime, Google ima Google Maps, Google Base, Froogle i vrlo poznat Gmail, dok Cuil ima i ovisi samo o svojoj tražilici, za sada. Kako je naglasio Costello ''imamo u planu odgovoriti na sve te, pa čak i inovativnije aplikacije i dodatke od strane Googlea''. Počeli su sa izradom browser toolbara i widgeta.
Cuil je, moglo bi se reći, dašak svježeg zraka u svijetu tražilica, no ima li Cuil dovoljno jak udarac da nokautira Google s prijestolja.