Čokolada se zapravo razvila iz osjetljivosti Europljana na gorki napitak starih Maja, zvan chocolatl. Maje su prvi kultivirali kakaovac, i to još prije 2.600 godina. Popularan napitak koji su voljeli i asteški vladari (neki kažu, i do pedesetak šalica na dan) spravljao se od zrna kakaovca, prženog kukuruza, vode, čilija i drugih začina.
Osim što je blagdan za sva osjetila, nakon onih zločestih kampanja da je kriva za celulit i prištiće, za čokoladu se ispostavilo čak i da je zdrava i ljekovita. Naime, iako sadržava velike količine masti i šećera (ona klasična, mliječna), bogata je i polifenolima, to jest – tvarima koje štite od bolesti srca i krvnih žila.
Ako vas zanima zašto pod utjecajem čokolade lelujate kao da ste zaljubljeni, glavni krivac je još jedan njezin sastojak - feniletilamin. Ta feni-nešto tvar inače se nalazi u mozgu. Njegova je razina snižena u stanju depresije, što nam objašnjava antidepresivni učinak čokolade.
A zašto su 'čokofili' sretni ljudi govori nam i sljedeća informacija: čokolada oslobađa hormone sreće koji su najbolji lijek protiv stresa i boli te čak potiču i naš imuni sustav, čime čokolada pridonosi dugovječnosti.
U svakom slučaju, bez obzira na zdravstvene kvalitete čokolade, treba pripaziti, jer 100 grama crne čokolade sadržava oko 500-600 kcal!!
Sastav čokolade i pozitivni učinci na zdravlje
Čokolada, u prvome redu tamna čokolada, izvrstan je izvor raznih kemijskih spojeva (oko 380 poznatih) koji djeluju samostalno ali i u raznim kombinacijama. Neki od njih djeluju na mozak kao blagi stimulansi, a neki na središnji živčani sustav, jer čokolada provocira proizvodnju prirodnih opijata na živčanim završcima i u mozgu što izaziva euforiju i manju osjetljivost na bol.
No svi se slažu da čokolada u sebi sadržava «neku posebnu čarobnu formulu» aroma koju još nismo «otkrili».
Zanimljivosti:
Tamna čokolada za kontrolu dijabetesa
Konzumacija tamne čokolade može olakšati kontrolu dijabetesa i visine krvnog tlaka, pokazalo je istraživanje talijanskih znanstvenika.
Istraživači sa sveučilišta L'Aquila otkrili su da svakodnevna konzumacija 100 grama tamne čokolade može u roku 15 dana sniziti krvni tlak.
U istraživanju u kojem je sudjelovalo 15 ispitanika utvrđeno je i kako konzumacija tamne čokolade poboljšava sposobnost organizma da metabolizira šećer.
Znanstvenici upozoravaju na to kako konzumacija istih količina obične čokolade nema takav učinak. Prema njihovu mišljenju, rezultati istraživanja mogu se objasniti djelovanjem antioksidanta flavanola koji ima sposobnost neutraliziranja tzv. slobodnih radikala, koji bi u suprotnom mogli prouzročiti oštećenja stanica.
Istraživači dodaju kako tamna čokolada sadržava veliku količinu masnoća i kalorija, pa bi osobe koje je namjeravaju dodati prehrani trebale smanjiti unos neke druge hrane kako bi izbjegle povećanje tjelesne mase.
Zanimljivost: za samo kilogram čokolade potrebno čak 1.000 zrna kakaovca!
Preuzeto sa www.mojdoktor.hr
Tekst pripremile:Sonja Njunjić i Mirela Vidović, UPPT, prosinac 2007