Najraniji sačuvani tekst u kojem se spominju biseri je 'Knjiga povijesti ' od Shu Kinga iz 2206. godine p.n.e. Kralj Yu je dobio bisere kao tribut sa rijeke Hwai...
U legendama o biserima smatraju se najvrijednijima od svih dragulja, daruju ljubav i sreću svojim vlasnicima. U drevnoj Grčkoj riječ biser značila je savršenu čistoću, a u starom Rimu ljupkost i uživanje.
Slike u Indiji prikazivale su bisere kao magične talismane, a u nekim starim pričama mudraci su tražili prosvjećenost uz pomoć bisera-talismana, koji se držao kao amajlija na dlanu ruke.
Postoje i slike ratnika koji kreću u bitku sa štitovima obrubljenim biserima za koje se verovalo da ih štite od nesreće.
Prema legendi, Kleopatra je rastopila dva dragocena bisera u vinu kako bi zavela Marka Antonija, a da su biseri bili dragocenost i u Egiptu pokazalo je otkriće nakita u grobovima faraona.
Lijkovi, smjese bisernog praha, limunovog soka, šećera i trava služili su u antičko vrijeme . Biserna kozmetika koja se sastoji od kreme, pudera i sredstva za čišćenje, kao glavnu komponentu sadrži smrvljeni biser, a poznata je od 18. stolj.
Po hebrejskoj tradiciji biseri su Evine suze zbog izgnanstva iz raja. Još su poznati kao Afroditine suze radosti. Biser je junski kamen i tradicionalni je simbol čistoće, čednosti i zdravlja. Za Hinduse on je izvor vitalne energije, a u kineskoj kulturi predstavlja besmrtnost, negdje mu se pripisuju i afrodizijačka svojstva.
Grci i Rimljani su izuzetno cijenili bisere. Rimljani su grčko ime za bisere "margarita" preuzeli kao naziv za ljubavnicu, zadržano je u ženskom imenu i danas, Margareta.
U islamskoj simbolici se biseri povezuju s djevičanstvom, nevinošċu.
Ima različitih oblika bisera kao kapi, kruškice ili zvona. Po boji razlikujemo bijele, crne, krem i ružičaste bisere.
Crni biseri, koji su dragocjeniji od bijelih, nastaju na područjima gdje je zemlja vulkanskog porijekla, Tahiti, školjka Pinctada margeritifera.
Kod nas su poznati ohridski biseri, koji se prave od školjke bisernice koja raste u Tihom oceanu. Oblikuju ih u sitne kuglice i premazuju premazom dobivenim od ribe plaštine koja živi u ohridskom jezeru.
Napravljeni su od 34 sloja, koji majstori generacijama prenose sa koljeno na koljeno isključivo muškoj djeci. Zna se zašto, da ih zetovi ne pokradu.
Ako imate bisere, ne koriste parfem i druge kemikalije. Nakon nošenja obrišite ih suhom krpom te ih omotajte u pamučnu tkaninu, jer biseri moraju disati.
Oni su i mali izdajnici, ako slučajno imate ljubavnika, potamne, zato ih muškarci i vole kupovati svojim ljubavima.
I ono najvažnije, nosite ih s ljubavlju.
Taken: Dayline info & Wikipedija