Legenda o Atili - Biču Božjem:
Legenda kaže da je pokopan u kovčegu od zlata, srebra i gvožđa i sa mnogo blaga: Gde je sahranjen Atila Hunski? Priča kaže da je jedan od najvećih osvajača u istoriji Atila Hunski umro iznenada u 58. godini tokom prve bračne noći.
ATILA HUNSKI JEDNA JE od onih istorijskih ličnosti koje intrigiraju svojim životom. Tokom V veka, većina Evrope je na pomen njegovog imena drhtala od straha.
Međutim, priča o Atili Hunskom intrigira i zbog načina na koji je umro, kao i zbog mjesta na kom je sahranjen. Da li je umro prirodnom smrću ili ga je ubila njegova žena Ildiko, pitanje je koje podstiče brojne rasprave u naučnom svijetu kao i van njega.
Misterija izazvana njegovom iznenadnom smrću, kao i nezabilježenim grobnim mjestom u vjekovima koji su uslijedili izazvala je grozničavu potragu za mjestom na kom je sahranjen i koje prema antičkom izvoru sadrži ogromnu količinu blaga.
Šta nam antički izvor govori?
ATILA HUNSKI BIO JE VLADAR CARSTVA, koje se prostiralo od današnje Njemačke do Urala i od Dunava do Baltičkog mora. Svoju apsolutnu vlast nad hunskim plemenima stekao je poslije ubistva brata Blede, nakon čega je uspio ono što niko pre njega nije - ujedinio je sva plemena od Volge do Germanije.
U latinskim izvorima on ostaje zabilježen pod nadimkom "Flagellum Dei", što u prevodu znači "Bič Božiji". Pretio je, ali zapravo nikada nije opljačkao Rim i Carigrad. Ipak, njihove stanovnike primorao je da mu plate ogromne količine zlata u zamjenu za mirovne sporazume koji često nisu dugo trajali.
I dok se o njegovim slavnim osvajačkim danima zna dosta, o njegovoj sahrani ne znamo gotovo ništa.
Arheolog Žofija Mašek, koja se bavi istraživanjem Atile, navodi da danas postoji samo jedan prežijveli izvor o Atilinoj sahrani. Taj izvor je antički pisac Jordanes iz VI veka, koji je u svom delu "Getica" napisao da je Atila sahranjen u troslojnom kovčegu.
Unutrašnji dio je bio sačinjen od zlata, drugi od srebra, a posljednji od gvožđa. Zlato i srebro su prema njenim navodima trebali da simbolizuju bogatstvo koje je Atila stekao, dok je gvožđe označavalo vojnu nadmoć Huna. Ipak, ovo nije bilo jedino bogatstvo, jer je Atila kako tvrdi, bio sahranjen sa draguljima, oružjem i nakitom.
Priča dalje kaže da su graditelji grobnice ubijeni kako bi lokacija ostala tajna. Kao izvor svih navedenih informacija Jordanes navodi Priskove zapise. Prisko je bio rimski diplomata koji je imao kontakt sa Atilom i njegovim dvorom.
Misteriozna lokacija
Naučnici danas tvrde kako nije poznato gdje se nalazi grobnica, kao ni da li je nešto od nje danas sačuvano. Neke od hipoteza spominju da se možda nalazi u Velikoj mađarskoj ravnici, jer je poznato da se tu negde nalazio njegov vojni štab. Stoga, kako naučnici tvrde najveća je vjerovatnoća da je u njegovoj neposrednoj blizini i sahranjen.
Profesor istorije sa Katoličkog Univerziteta u Budimpešti Laslo Vezpremi navodi da je teorija o Velikoj ravnici u Mađarskoj za sada najvjerovatnija, ali da ne može da isključi mogućnost da se ona nalazi i u ravničarskim delovima srpskih ili rumunskih teritorija.
Takođe, postoji i mogućnost da je grobnica već pronađena, ali da nije povezana sa Atilom. Kao jedan od takvih primera je i ostava zlatnih predmeta u Nagiszeksosu u Mađarskoj, tvrdi profesor arheologije Valerija Kulčar sa Univerzitetu u Segedinu u Mađarskoj.
Ona objašnjava da se nalazi iz ove ostave poklapaju sa vremenom procvata hunske dominacije na ovim prostorima, ali da nije jasno da li su ti artefakti nekome bili namjenjeni ili su zakopani u žurbi i zaboravljeni.
Ipak, da li će do njenog otkrića doći, naučnici ne mogu da se slože. Dok jedni tvrde da će ona možda zauvek ostati skrivena, drugi su sigurni da će u budućnosti neki istraživački tim otkriti misterioznu grobnicu. I kako dodaju, to ne znači da ona još odavno nije opljačkana.
Nema sačuvanog izvještaja iz prve ruke o Atilinom izgledu, ali postoji mogući izvor iz druge ruke u rukopisu mezijskog povjesničara Jordana, koji citira opis Atile iz djela bizantskog povjesničara Priska.[2][3]
»Rođen je da bi potresao svijet. Bio je pošast za sve narode, koji su se pak plašili jezivih govorkanja o njemu iz drugih zemalja. Držao se oholo i kolutao je očima tako da se moć njegova ponosna duha odražavala u njegovim kretnjama. Doista je ljubio ratovanje, no bijaše uzdržljiv na djelu; bio je izniman savjetnik, velikodušan prema moliteljima i blag prema onima koji uživahu njegovu zaštitu. Bijaše nizak rastom, širokih grudi i velike glave, malih očiju, tanke brade s pokojom sijedom, ravna nosa i tamne puti, čime je odavao svoje podrijetlo. [4]«
Legenda kaže da mnogi traže Atilin grob, ali je činjenica da ga do sada nisu pronašli i niko i neće pronaći Atilin grob. Zašto? Pa, već sam desetine puta rekao da legende govore o lokacijama na Zemlji. Tako je i sa legendom o Atili - Biču Božjem. Legenda o Atili je u stvari lokacija na Zemlji i u ovom članku ćete saznati zašto niko i nikada neće pronaći gdje je Atilin grob, gdje je Atila zakopan. Niko neće naći Atilin grob, jer Atila nije zakopan i tu se jednostavno radi o lokaciji jezera. Jezero, naravno, ima lik Atile. Atila nema groba i nije zakopan, jer je - u jezeru.
Lokacija jezera Meimacuo:
Kad jezero Meimacuo rotiramo, dobijemo ovu sliku:
Gdje je tu Atila? Hm...vjerujte mi, već na prvi pogled sam prepoznao junaka legende, ali za one koji to ne mogu od prve, idem sa postepenim prikazivanjem Atile.
Prvo, da prikažem kako izgleda Atila, po opisima iz legende.
Atila sa mačem:
Atila na novčiću:
Atila, slika iz Muzeja:
Eto, sad kad je tu izgled Atile, idem dalje na prikazivanje Atile u Jezeru Meimacuo, u Kini.
Atilin lik se sasvim jasno vidi, a legende ga ovako opisuju:
"Bijaše nizak rastom, širokih grudi i velike glave, malih očiju, tanke brade s pokojom sijedom, ravna nosa i tamne puti, čime je odavao svoje podrijetlo. «
Iskruženi Atila:
Atila u jezeru Meimacuo je baš kako kažu legende:
- nizak rastom,
- širokih grudi i velike glave,
- malih očiju,
- tanke brade s pokojom sijedom,
ravna nosa i tamne puti, čime je odavao svoje podrijetlo. «
Fantastično i ja bih rekao SVJETSKO OTKRIĆE.
Usporedba Atile na novčiću i Atile u jezeru Meimacuo::
Fantastično, jer je to zaista Atila. Atilu zovu i Bič Božji, a Atila u jezeru iza leđa drži, a šta drugo, nego Bič Božji:
Mnogi su tražili Atilin grob, a eto, ja sam ga pronašao. Žao mi je naučnici, ali vas je pretekao jedan član Magicusa, to jeste - ja.
Na jednom drugom mjestu, u drugoj legendi o Atili, govori se o Atilinom maču:
Zašto je Atilin grob sakriven?
Odgovor na ovo pitanje leži u činjenici da je Atila sahranjen sa velikim blagom, uključujući i mač Boga Marsa. Da bi sprečili pljačku groba, ali i skrnavljenje njegovih posmrtnih ostataka podanici su se potrudili da pogrebno mesto nikada ne bude otkriveno.
Legenda kaže da je Atila imao Mač koji je dobio od Boga Marsa i da je zahvaljujući tom maču postigao velike pobjede.
Mač u muzeju, za koji tvrde da je Atilin:
Zaokruženi Atilin mač:
Iskruženi Atilin mač:
Jezero Meimacuo, kompletan izgled:
Nevjerojatno je, ali jezero Meimacuo kompletno ima lik Atilinog mača.
Usporedba Atilinog mača i jezera Meimacuo:
Nevjerojatno i fantastično.
Pozdrav svim članovima Magicusa:
L.P.