Tekst: Z.J.
Foto: Eikongraphia
EKIPA egipatskih arheologa u gradu Luoru pronašla ostatke crkve iz petoga stoljeća i nilometar (udubinu za mjerenje vodostaja Nila) iz drugoga stoljeća prije nove ere. Prema priopćenju egipatske Komisije za starine, ostaci crkve i nilometar su pronađeni tijekom rutinskih iskopavanja na lokalitetu poznatijem kao Aleja sfingi, koja povezuje hramove u Luxoru i Carnacu.
Za gradnju crkve su korišteni kameni blokovi iz vremena faraona grčko-rimskoga razdoblja koji su djelomično ukrašeni i opremljeni natpisima, objasnili su iz kairske uprave za ostatke srednjega vijeka. Uz crkvu pronađen je i nilometar, podzemna prostorija duboka sedam metara koju čine kameni blok i stube u obliku puža koje je obavijaju. Nilometar je popločen keramikom iz vremena Novoga carstva (oko 1530. do 1075. p.n.e.).
Crkva i nilometar su pronađeni tijekom obnove Aleje sfingi koja je duga 2.700 metara i široka 70 metara. Duž aleje su poslagane Sfinge s tijelom lava i glavom čovjeka ili ovna koje simboliziraju boga Ra. Aleja je izgrađena za vladanja faraona Amenhotepa III. (1379-1340 pr.n.e.). Na dijelovima gdje sfinge nedostaju bit će ostavljen prazan prostor jer se Egipćani ne slažu s idejom da ondje budu postavljene replike.