Lisnato povrće gorkog okusa ( radič , cikorija, rikula) potiče rad jetara i žuči te je idealna namirnica za tzv. helatnu terapiju. Pritom u tankom crijevu dolazi do kationskog vezanja toksičnih teških metala, kao što su kadmij, olovo i živa. Na takav način oni ne prodiru u krv, nego se izlučuju iz organizma.
Moć antioksidanata
Moćni C: |
Ako ste ikada naribali jabuku i primijetili da je postala smeđa, vidjeli ste učinak oksidacije. No, ako ste na nju iscijedili limunov sok, kao što se i savjetuje u mnogim receptima, tada je jabuka zadržala svoju boju, tj. nije potamnjela. Očit je to primjer kako je vitamin C u limunovu soku snažan antioksidant. |
Kisik nam omogućuje da dišemo, mislimo, krećemo se i jednom riječju – postojimo. No, iako naše tijelo koristi kisik, ono također jedan dio pretvara u slobodne radikale, molekule kisika, koje su nestabilne i nikada ih se nećemo riješiti. Sigurno ste vidjeli antioksidante na djelu u svojoj kuhinji. Ako ste ikada naribali jabuku i primijetili da je postala smeđa, vidjeli ste učinak oksidacije. No, ako ste na nju iscijedili limunov sok, kao što se i savjetuje u mnogim receptima, tada je jabuka zadržala svoju boju, tj. nije potamnjela. Očit je to primjer kako je vitamin C u limunovu soku snažan antioksidant i na koji način može spriječiti proces oksidacije. Isto tako antioksidanti u našem tijelu 'love' slobodne radikale prije nego što uspiju oštetiti naše stanice. Na taj način hrana se upleće u prirodne procese propadanja stanica i usporava starenje tijela.
Zato, ništa nije važnije za zdravlje od stalnog unosa hrane koja je puna antioksidanasa, poznatijih pod imenom: kvercetin, likopen, lutein, glutation, te dobro nam znane vitamine C, E, betakaroten i mineral selen.
Protuupalna moć
Upalni proces oslobađa štetne tvari koje potiču ubrzano razmnožavanje stanica. Medicinska istraživanja pokazuju da razina upalne kemikalije u krvi, koju nazivamo C-reaktivni protein, može uputiti na rizik upalnog procesa u organizmu. Dobra je vijest ta da su se mnoge fitokemikalije u hrani pokazale velikim borcima protiv upalnih procesa. Jedan od najjačih je kurkumin, žuti pigment kurkume. Prirodni zaustavljači upala su i dobro poznate omega – 3 masne kiseline, a dovoljnim se unosom može znatno smanjiti rizik od pojave krvožilnih bolesti. Druge dokazane protuupalne tvari su karnosol u ružmarinu i crveni pigment antocijan u višnjama.
Iz svega spomenutog, zaključak je jednostavan: u potrazi za zdravljem valja se naoružati raskošno obojanim voćem i povrćem, a to je još jedan od razloga da posegnemo za crvenom, žutom, narančastom i zelenom hranom.
Umjesto mučnog zbrajanja grama ugljikohidrata, bjelančevina i masnoća, počnite misliti o tome postoji li na vašemu tanjuru spektar duginih boja.
Za MojDoktor: Suzana Tomašević, dipl. ing. nutricionist
NUTRIVITA , nutricionističko savjetovalište i dijetoterapija