Lokalno utrljavanje eteričnih ulja
Ovo je također jedan od načina očuvanja zdravlja u zimskim mjesecima, a ne oduzima puno vremena. U 50 mL hladno prešanog i nerafiniranog biljnog ulja (primjerice makadamije koja se brzo upija u kožu) ukapajte ukupno 100 kapi odgovarajućih eteričnih ulja (poput već spomenute ravensare ili jednog od eukaliptusa ili mješavine 2-3 gore opisana eterična ulja). Kod djece i osoba osjetljivije kože koristite duplo manju dozu (50 mL biljnog ulja i 50 kapi eteričnog ulja). Mažite tom mješavinom dva puta dnevno u tankom sloju gornji dio leđa i prsa
(izbjegavajući područja bradavica).
Ukoliko imate problema s gornjim dišnim putevima ovakvu mješavinu možete dva puta dnevno utrljati u područje čela, sljepoočnica i stražnjeg dijela vrata (izbjegavajući obraze, prednju stranu vrata i područje oko očiju).
Kupke i čajevi
Kupke s eteričnim uljima mogu djelovati opuštajuće, okrepljujuće ili mogu djelovati na pojačavanje rada žlijezda znojnica (temperatura vode oko 38oC), što je poželjno ako imate gripu ili osjećate da vas hvata prehlada.
S obzirom da eterična ulja nisu topiva u vodi ne smijemo ih nakapati u vodu već ih moramo pomiješati s nekim sredstvom koje će raspršiti eterična ulja u sitne kapljice (emulgirati). Velika je greška sugerirati miješanje eteričnih ulja s medom, mlijekom, morskom soli, kravljim vrhnjem i sličnim proizvodima jer oni nisu dobri emulgatori (kad se stave u vodu eterična ulja će opet isplivati na površinu vode). Eterična ulja najbolje mogu biti emulgirana sa sojinim vrhnjem koje u sebi sadrži prirodni emulgator lecitin.
Primjer mješavine eteričnih ulja za imunostimulirajuću kupku:
10 kapi eteričnog ulja čajevca,
20 kapi eteričnog ulja ravensare,
10 kapi eteričnog ulja ružmarina cineola.
Navedena eterična ulja pomiješajte s oko 100 mL sojinog vrhnja. Ako imate suhu kožu možete dodati još 1 žlicu nekog hladno prešanog biljnog ulja koje će njegovati kožu. Sve dobro izmiješajte mućkanjem u zatvorenoj bočici oko dvije minute ili mikserom oko pola minute. Mješavinu sojinog vrhnja s eteričnim uljima ulijevate netom prije ulaska u kadu već napunjenu vodom kako ulja ne bi nepotrebno ishlapila s parom.
Budući da u ovakvoj vrućoj kupki dolazi do znojenja, sugerira se prije kupke nadoknaditi tekućinu. Najbolje je popiti neki od čajeva koji dodatno potiču znojenje a samim time izlučuju toksine (i infekte) iz tijela. Vruća kupka s ljekovitim eteričnim uljima i šalica toplog čaja koji potiče znojenje ili blagotvorno djeluje na dišni sustav čini odličnu sinergiju protiv prehlade.
Neki od čajeva koji potiču znojenje:
- cvijet lipe: cvjetovi lipe potiču znojenje, sprječavaju upale, djeluju antibakterijski i blago smiruju središnji živčani sustav,
- cvijet crnog sljeza: zbog sluzi izvrstan ekspektorans, djeluje protuupalno, stimulira fagocitazu bakterija, tradicionalno se koristi kod dišnih infekcija praćenih kašljem,
- cvijet bazge: povećava lučenje znoja, djeluje protuupalno, povećava sekreciju bronha i koristi se kod prehlada i svih dišnih infekcija, kao i gripe, sinusitisa i bronhitisa.
Navedeni čajevi se pripremaju tako da se dvije jušne žlice biljne droge prelije s 300 mL kipuće vode, ostavi se poklopljeno desetak minuta i procijedi (i popije nezaslađeno petnaestak minuta prije odlaska u kupku).
Još nekoliko čajeva s dokazanim učinkom u liječenju tegoba dišnog sustava:
- komorač: plodovi komorača oslobađaju sluz i potiču iskašljavanje, dokazanog su baktericidnog djelovanja, a najviše se preporučuje primjena pri upali gornjih dišnih puteva; vrlo je prikladan čaj za djecu,
- korijen bijelog sljeza: ublažava upalu sluznice, prikladan je za liječenje upala ždrijela i dugotrajnog kašlja. Korijen bijelog sljeza se ne smije kuhati već se dvije žlice droge preliju s 300 mL hladne vode i ostavi se barem dva sata da pusti sluz. Zatim se blago zagrije (ne smije biti vruće već mlako) i popije.
- majčina dušica: snažno djeluje protiv različitih bakterija i virusa, potiče iskašljavanje i opušta grčeve bronha, a posebno se preporučuje pri upali dišnih puteva tj. bronhitisa.
Taj čudesni lijek sjevernoameričkih indijanaca ponovno je dokazao svoju ljekovitost! Nedavno je tim američkih znanstvenika pregledao 14 istraživanja i svoje rezultate objavio u Lancet Infectious Diseases. Ron Cutler iz School of Biosciences na Sveučilištu East London rekao je: “Ehinaceja se tradicionalno koristi za prevenciju i liječenje prehlade. Nove studije sugeriraju da tu postoje i znanstveni temelji.”
SIPF ehinaceje je namijenjen intenzivnoj i kratkoj terapiji kod kroničnih infekcija poput upala mokraćnog mjehura, bolesti dišnog sustava, općenite boležljivosti i sklonosti čestim infekcijama poput prehlada. Koristi se do dva tjedna u visokim dnevnim dozama jer tada ostvaruje najbolji učinak. Pije se tri puta dnevno po jedna mala žličica koja se pomiješa u pola čaše vode. Prednost SIPF ekstrakta nad ostalima je što je posebnom tehnologijom očuvana sva ljekovitost ehinaceje, kao da u bočici imate otopinu svježe biljke.
Ehinaceju ne smiju uzimati osobe koje pate od autoimunih bolesti poput multiple skleroze, nekih oblika upale štitnjače, tuberkuloze, reumatoidnog artritisa te kod AIDS-a tj. infekcije HIV-om.
Za kraj imajte na umu da je pranje ruku najjednostavniji i najdjelotvorniji način sprječavanja rinovirusnih prehlada. Nedodirivanje nosa ili očiju drugi je način. Osobe koje su prehlađene trebaju uvijek kihati ili kašljati u papirnatu maramicu i zatim je baciti. Ako je moguće, treba izbjegavati bliske, dulje kontakte s osobama koje su prehlađene. Budući da rinovirusi mogu preživjeti i do tri sata izvan nosnih putova na predmetima i koži, čišćenje površina dezinfekcijskim sredstvom koje ubija viruse moglo bi pomoći u sprječavanju širenja infekcije.
Napisao Saša Radulović, fitoaromaterapeut, Centar Cedrus
Izvor: www.etericnaulja.net