· Energetske masaže u wellness ponudi
Tui na kineska masaža sa akupresurom
KINESKA Holistička medicina je temeljena na teoriji da je ljudsko zdravlje cjelina sastavljena od međusobno zavisnih i povezanih dijelova.Cjelovito ljudsko zdravlje je proces koji ovisi o zdravlju njegovih komponenata i njihovom međuodnosu i međuodnosu čovjeka sa svojom okolinom. Teorija da je zdravlje proces koji je ovisan o medjudjelovanju čovjeka i njegove okoline kao jedne nove cjeline, tj. da smo kao pojedinci jedna cjelina a istovremeno samo komponenta (dio) veće cjeline nazivamo sistemskom teorijom u današnje vrijeme, a ista je teorija drugim jezikom opisana u Tradicionalnoj kineskoj medicinskom pristupu..
Tui na - Tradicionalna kineska masaža
Mnoge tradicionalne filozofije i tradicionalni sustavi razvile su pristupe/teorije i metode za prevenciju liječenje bolesti - koje možemo nazvati holističkim, jer su u svojim teorijama promatrale ljudski organizam kao jedinstvo tijela i duha, spoznajući ekološka/održiva samoregulacijska načela življenja i ponašanja. Budući da su istočne filozofske i religijske tradicije i spoznaje, uvijek bile sklone shvaćati duh i tijelo kao jedinstvo, ne čudi, da se na istoku razvio priličan broj postupaka, za pristup svijesti sa tjelesne razine. Tradicionalna kineska medicina ( TKM ) je najpoznatiji istočni tradicionalni pristup zdravlju iz kojeg proizlaze i slijedeće metode rada: akupunktura, tui na masaža, akupresura, moksibustija, cuping masaža, zdrava prehrana, energetske vježbe, vježbe disanja....
Tradicionalna kineska medicinska teorija i praksa stara je preko 2.500 godina. Na zapadu su TKM upoznali sedamdesetih godina prošlog stoljeća, nakon što je WHO priznala metode TKM kao metode kojim se mogu liječiti ili pomoći pri liječenju mnogih zdravstvenih poremećaja. Od tada se mnogi zapadni liječnici detaljnije upoznavaju i školuju na dalekom istoku ili otvorenim školama na zapadu u svezi sa teorijskim i praktičnim znanjima TKM, osobito Akupunkture.
Dosada tradicionalne zdravstvene teorije, metode i tehnike nazivane alternativnim, danas se sve češće primjenjuju i nazivaju komplementarnim ( nadopunjavajućim) pristupima zdravlju i bolesti, a postoje naznake da će u bliskoj budućnosti se zvati INTEGRALIM PRISTUPIMA, što znači da bi se u potunosti integrirale u suvremene znanstveno priznate i djelotvorne pristupe.
U holističkom, sustavnom pristupu, terapeut nastoji potaknuti procese, tako što pomaže čovjeku da dospije u stanje u kojem prirodne lječiteljske snage postanu aktivnije, jer ljudski organizam posjeduje urođenu sklonost da se sam liječi i razvija.
Tui na kineska masaža sa akupresurom u svojoj osnovi ima tradicionalnu kinesku filozofiju/teoriju koja proučava okolnosti i obrasce koji doprinose očuvanju i unaprijeđenju zdravlja. Jezik te teorija se razlikuje od suvremenih naziva ili riječi koje koristimo da bi opisali, objasnili zapravo holistički svjetonazor - pogled i pristup zdravlju .
"Energija, Yin, Yang, Teorija Pet elemenata"... samo su nazivi koncepti jezika Tradicionalne kineske teorije, a njihovo značenje ili metafore, kao uostalom i koncept "duše - duha", možemo prepoznati u holističkim teorijama o zdravlju.
Tui na kineska masaža je cjelovit koncept i proces koji uključuje; razgovor sa klijentom, definiranje energetskog statusa ( disbalansa ), na temelju kojeg terapeut planira Tui na masažu svakom pojedincu različitu, a u skladu sa temeljnim prepostavkama - tj. teorijom.
Pokreti u Tui na kineskoj masaži su nazvani manipulacije, a provode se dlanom, šakom, laktom, podlakticom, jagodicama prstiju na jedan specifičan način koji zahtjeva trening i učenje. Sama tehnika nije dovoljna za efikasnu Tui na terapiju, jer je energetski status - odnos Yina i Yanga,status među elementima vatre, zemlje, metala, vode i drveta, a koji treba definirati prije i tijekom tretmana odlučujući za izbor strategije. Naime pokreti Tui na kineske masaže se razlikuju po efektima koje prizvode s obzirom na smjer, dubinu i brzinu provođenja, jer na određen način uzrokuju odvođenje ili dovođenje "energije" u regiju, meridijan ili točku koju tretiramo-masiramo.
Osim balansiranja i energetske ravnoteže, efekti Tui na kineske masaže izrazito pogoduju i pomažu osobama koje imaju tegobe sa kralježnicom, bolove u zglobovima, mišićima, glavobolje, migrene, koje imaju simptome prekomjernog stresa,...pomažu cirkulaciji, jačaju imunitet.
Tui na terapeut je holističan terapeut jer prilikom početnog razgovora sa klijentom, uzima u obzir i postavlja pitanja koja se odnose na cjelovito zdravlje; psihičko, fizičko, socijalno i energetski status. Stoga je važno poznavati teoriju i provesti je u praksu ne samo masažom, akupresurom već i razgovorom i savjetovanjem svoga klijenta.
Tui na terapeut postavlja pitanja svome klijentu u svezi emocija. Tako naprimjer ljutnja, radost, žalost, tuga, briga mogu biti uzrokom energetskom i funkcionalnom poremećaju. Također u razgovoru sa klijentom saznajemo što mu smeta od vanjskih utjecaja poput hladnoće, vrućine, vjetra, vlage, suhoće. Koje boje voli, koje doba dana, i mnoga druga pitanja koja nas upućuju na stanje cjelokupnog zdravlja su bazična za naše spoznaje koje su odlučujuće za naše odluke o vrsti i načinu tretmana. I sve to zajedno je put za efikasan tretman, od kojeg klijenti imaju koristi i mjerljive rezultate, a uz sve to wellness okruženje nudi ugođaj i jedinstven osjećaj opuštanja i odmora od svakodnevnice.
Jelica Popić, dr.med.