21.06. Međunarodni dan joge
Od prije godinu dana (2014.) Ujedinjeni narodi su proglasili 21. lipnja kao dan kada će se u cijelome svijetu obilježavati Međunarodni dan joge.
Zanimljivo je da sama riječ "joga" na sanskrtu ima gotovo istovjetno značenje kao i latinska riječ "religare" - (ponovo) povezati, svezati, spojiti se...
Smisao je povezati svoje pojedinačno, ograničeno postojanje, sa sveprisutnim i vječnim postojanjem.
Ukratko, povezati se s Bogom. U Bhagavad Giti Krišna objašnjava nekoliko joga ili puteva kojima se može povezati s Njim: Karma jogu, Đnjana jogu, Bhakti jogu i druge načine kao posebne tehnike na koje se On može spoznati u različitim oblicima - na primjer kao lokalizirana Paramatma, ili kao Svevišnja osoba, ili kao bezlični Brahman.
No, u zapadnom svijetu je najpopularnija joga koja uključuje tjelesno istezanje, vježbe disanja i meditativnog usredotočavanja uma.
To je još uvijek daleko od izvorne joge toga tipa koja od praktikanta zahtijeva da se spusti konopom u pećinu iz koje više ne može izići i da podizanjem životne energije iz donjih čakri ka gornjima ovlada tjelesnim potrebama kao što su glad, žeđ, te općenito uspostavi nadzor nad osjetilima i ovlada umom. Joga kao svojevrstnu "dodanu vrijednost" vježbeniku omogućuje i razvijanje mističnih moći, tzv. sidhija.
Prakticirati jogu je vrlo korisno za um i tijelo pa su se mnoge zdravstvene i obrazovne ustanove odlučile uvesti uglavnom gdjekoju od tjelesnih joga kao mjeru očuvanja zdravlja njihovih polaznika i štićenika.