2. Wellness masaže
Prepustiti se najučinkovitijoj terapiji, opuštanju.....kroz razne masaže, iskustvo je najvećeg broja posjetitelja wellness-a.
Postoji mnogo vrsta masaža, koje se mogu svrstati dvije skupine: istočne i zapadne holističke masaže, a ovdje nam je bila namjera, učiti o njima, uočiti razliku i različitost i mnogobrojnost, što u wellness ponudi predstavlja atraktivnost i prednost, jer suvremeni wellness gost očekuje različitu ponudu kvalitetnih i učinkovitih masaža...
- Tui na Kineska masaža
Povjesni razvoj
Podaci o teoriji i praksi Tui na datiraju od prije 2.000 godina, od vremena «ratujućih država«, kad se spominje kao široko raspostranjena sistemska upotreba manualnih metoda, kombinirana sa samomasažom, terapijskim vježbama, prehranom, akupunkturom.
Tui na masaža se spominje u doba dinastije Ming, «jedan je pacijent bio udaren od strane liječnika, uslijed čega se oporavio...». U narodu su takvog liječnika zvali «gospodin Mo» (udarac).
U brojnim medicinskim knjigama toga vremena tui na masaža se proučava i opisuju se indikacije, kontraindikacije, prate se rezultati, te se proširuju indikacije.
Jedno je vrijeme samomasaža bila u prednosti u odnosu na masažu. Zatim prevladava masaža, bez direktnog kontakta sa kožom, tj. preko odjeće, a naknado se uvodi u upotrebu «medicinska mast», i kontakt s kožom prilikom masaže.
Jedna važna medicinska enciklopedija toga vremena «Yizong Yinjian» (zlatno ogledalo medicine), prikazuje analizu i efikasnost tui na terapije, te specificira 8 manualnih zahvata: palpacija, spajanje, suprostavljanje, podizanje, pritiskivanje, gnječenje, guranje, držanje.
Od 1956. godine u Kini djeluje Akademija za TKM, koja je znanstveno sistematizirala i znanja iz područja Tui na masaže, koja se od tog vremena proučava kao znanstvena disciplina – tuinologija, sa najviše primjene u traumatologiji, ortopediji, fizikalnoj medicini i preventivnim metodama.
U doslovnom prijevodu TUI NA = pritisak i trljanje zajedno / guranje i držanje.
Tui na kineska masaža je model prirodnog liječenja, temeljen i razvijen na principima Tradicionalne kineske medicine, koji shvaća organizam kao dinamički sustav s međusobno povezanim fizičkim, biokemijskim i psihološkim komponentama, koje trebaju biti u optimalnom odnosu da bi čovjek bio zdrav.
Djelovanje masaže
Tui na je procedura za prevenciju i rehabilitaciju raznih bolesti i poremećaja, na način da
• otklanja opstrukcije u energetskim tokovima – meridijanima
• poboljšava i pojačava cirkulaciju Chi-a i krvi, snabdijevanje tkiva i organa krvlju
• uklanja manje dislokacije zglobova i pomaže ozdravljenju mekih tkiva.
• opuštanje dugotrajno zgrčenih mišića, te tenzija koje oni nameću živcima popušta, tako da je protok nervnog impulsa pravilan i prema centru i prema periferiji, što opet rezultira pravilnom nervnom regulacijom i pravilnim radom unutarnjih organa
• dolazi do otklanjanja otpadnih i toksičnih tvari iz tijela na efikasniji način, te se poboljšava opskrba hranjivim tvarima tkiva i organa putem bolje cirkulacije krvi.
U Tui na terapiji, tretman se izvodi pokretima prstiju i rukama, specifičnim za pokrete masaže, akupresure i manipulacija, a koji imaju točno određenu svrhu: izazvati reakciju pojedinih tkiva, organa ili dijelova tijela.
Znamo da pritisak proizveden na stopalu ili drugim specifičnim točkama na površini tijela izaziva udaljenu reakciju u tijelu ili organu ili organskom sustavu i to onim koje su povezane sa spomenutim točkama. Smatra se da za to nisu odgovorni samo refleksni nervni lukovi, već da se veza među tim odgovarajućim dijelovima uspostavlja uz pomoć neurotransmitera, tzv. peptida. Znanstvenici su saznali da se neurotransmiteri ne luče samo u mozgu ili nervnim vlaknima, već i u drugim dijelovima i tjelesnim tkivima i stanicama, pa tako i u koži, sluznici, mišićima. Dokazano je također da peptidi imaju ključnu ulogu u komunikaciji između nervnog sistema, te endokrinog i imunološkog.
Ove spoznaje o međupovezanosti i ovisnosti svih tjelesnih sustava jednih o drugim, utjecale su na pojavu novih pristupa i «grana« medicine, kao npr. psihoneuroendokrinoimunologije.
Pripajajući se receptorima, udaljenim od svojih stanica koji ih luče, peptidi ne djeluju samo u čitavom nervnom sistemu, već i u drugim dijelovima tijela (npr. emocije u trbuhu).
Kinezi kažu: kada Chi slobodno teče kroz naše tijelo, mi smo dobro, u ravnoteži smo i usklađeni sa svojom okolinom, fizički, mentalno i emocionalno.