Moguće je identificirati četiri temeljna principa u medicinskim terapijskim postupcima:
1. Stimulacija -poticanje(metode prirodnog liječenja)
2. Supstitucija-zamjena (farmakologija i dijetetika)
3. Direktivni- uredbeni pristup (farmakologija)
4. Eliminativni pristupi-odstranjivanje (kirurgija)
Trebalo bi biti jasno da bi se te procedure morale primjenjivati u redoslijedu koji je gore predstavljen, odnosno da bi se prioritet trebao dati poticanju pacijentove vlastite sposobnosti da stabilizira vlastito zdravstveno stanje.
Međutim, specijaliziranje medicine u proteklih nekoliko desetljeća dovelo je do davanja prednosti procedurama pod 3. i 4. točkom, naravno pod pritiskom farmaceutskih firmi i principa tržišne ekonomije.
Klinička medicina
Je prvenstveno usredotočena na utjecanje na zdravstvene probleme (kroz farmakološka i operativna sredstva)
Može, međutim, izazvati cijeli raspon neželjenih nuspojava uzduž cijelog organizma
Balneologija-lječilišna medicina
Je karakteristična metoda holističkog (cjelovitog) zdravstvenog tretmana koji
Utječe na organizam kao cjelinu
Aktivira vlastite pacijentove mehanizme prilagodbe kako bi se uspostavila homeostaza (ravnoteža organizma)
Koristi se prednostima ukupnih pacijentovih fiziološko-bioloških rezervi kako bi se pomoglo njegovu oporavku
Nema neželjenih nuspojava
Stoljećima se je lječilišna industrija koristila prirodnim terapijskim izvorima i njihovim učincima na organizam kroz fizičke, kemijske i termalne (toplinske) poticaje, kako vanjske tako i unutarnje.
Ti prirodni resursi uključuju mineralne izvore , plinove (posebno inertne plinove), tresetišta i klimatske okolnosti.
Suvremena lječilišta koriste dodatne integrirane znanstvene metode kao što su primjena fizikalnih faktora, fizioterapija, dijetalna terapija, režim mjera, obrazovanje o zdravlju, te elementi blaže psihoterapije.
To stvara prostor za lječilišnu terapiju u suvremenoj medicini.
Usporava napadaj povratka bolesti
Uvježbava tjelesne rezerve prilagodbe
Motivira pacijente da preuzmu aktivni pristup bolesti.
Poticanje pacijentovih vlastitih sposobnosti da stabilizira svoje zdravstveno stanje trebalo bi biti vrhunski prioritet i zapravo lječilišni tretman (iako mnogi ljudi ne žele priznati tu činjenicu) uzima maksimalnu prednost samo-uređujućih sposobnosti tijela i njegovog raspona prilagodljivosti. Taj je raspon živi organizam i, zato što nije trajan, nužno je kontinuirano održavati taj sustav u budnom stanju. Samo-uređujuće sposobnosti koje se ne vježbaju uskoro će postati iscrpljene i zakazat će u slučajevima pretjeranih naprezanja i stresa. A takav promašaj znači bolest. Vrlo važan faktor je individualni pokazatelj fizičkih stimulansa, bilo iz prirodnih izvora ili drugih sastojaka sveobuhvatnog tretmana, kompleksa održavanja u vremenu, te ukupnosti poticaja i individualnih pristupa. Opasnost za lječilišnu industriju leži u nastojanjima lječilišta da obrađuju sve, odnosno u njihovu kršenju individualizacije tretmana.
Apsolutno je nužno da budu poštivani svi principi suvremene balneologije, osoblje mora biti visoko uvježbano, od medicinskih djelatnika do fizioterapeuta i drugih zaposlenika, a pažnja se također mora posvetiti stvari koja možda trenutno najviše nedostaje balneologiji – uređenom istraživanju.
Uobičajena terminologija u lječilišnoj industriji
Salon des Thermalies je jedan od vrhunskih Europskih sajmova lječilišne i wellness industrije. Ovaj pariški sajam predstavlja cjelokupno tržište koje se u ovom području nudi u Francuskoj, diljem Europe, pa i širom svijeta.
Brojni centri za Talasso-terapiju, koji djeluju kao morska lječilišta, dolaze svake godine na ovaj sajam iz Tunisa, Maroka , Alžira, Turske, Egipta, Izraela i drugih primorskih destinacija; ove je godine na sajmu bilo predstavljeno više od 50 takvih centara.
Ovogodišnji je sajam ponovno bio uspješan i tijekom četiri dana u ožujku gotovo je 400.000 posjetitelja uživalo na atraktivnim štandovima 300 izlagača, kao i na konferencijama, predavanjima, radionicama, te raspravama za okruglim stolovima. Sve je to pribavilo informacije o važnim međunarodnim događanjima u polju lječilišta, Thalasso terapije i wellness-a.
Međutim, prelistavajući izvatke iz novina o ovom sajmu, bila sam vrlo iznenađena kada sam pročitala da: „prema Larousse riječniku, koji je službeno objavljen 2004., riječ „Spa“ (lječilište) ima tri definicije: Belgijski spa, kupka s vodenim vrutcima, te hidroterapijski centar.“
„Iako nije službeno definiran nekim dokumentom, Spa je uglavnom prvoklasni institut za ljepotu gdje se na način a la carte (po narudžbi) nude kozmetički i holistički postupci. Ova definicija uključuje gotovo iste kriterije kao i prvi Spa centar koji je prije više od 2000 godina izgrađen od suvremenika Juliusa Cezara.“
Ono što slijedi je kratak povijesni pregled od razdoblja Grčke sve do 70.tih godina u SAD-u: “prvoklasni je hotel došao na ideju da u vlastitim prostorima postavi mjesto za opuštanje i tretmane ljepote…s Jacuzzi kupeljima, stvorivši tako prvi „ugodni (amenity) spa“.
Nije mi namjera da u ovom članku analiziram terminologiju i raspravljam o izrazima. Svaki stručnjak u ovom području može raspoznati nepravilnu narav navedene definicije i shvatiti da, unatoč činjenici da službena Europska Spa udruženja postoje dugi niz godina, još uvijek su prisutne sadržajne nedoumice koje okružuju te pojmove. Moguće je da ta konfuzija postoji samo u Francuskoj, koja nije član Europskog Spa Udruženja (ESPA)? Da li je ESPA učinila samo napore da pojasni i kodira terminologiju spa industrije isključivo u zemljama članicama?
Razočarana sam što se francuska lječilišta ne pojavljuju na web stranici Europskih spa www.VisitEuropeanSpas.com, koji bi trebao biti portalom za profesionalne informacije koje se tiču ponude Europskih spa. Ova moja posvojena domovina mogla bi ponuditi velike količine korisnih „know-how“ informacija Europi kao cjelini, ne samo u pogledu klasičnih Spa objekata s Thalasso terapijom, po kojima je poznata. Uvjerena sam da će se Francuska vratiti u ESPA-u!
Neovisno o tome, ugodno je iznenađenje na toj web stranici pronaći tako mnogo lječilišta iz novih EU država članica. Relativno male zemlje kao što su Češka Republika, Slovačka i Mađarska promiču mjesta koja su objekti od nacionalnog ponosa, jednako kao i izvori prihoda od turizma. Dinamički element njihovih komercijalnih prezentacija dokazuju nužnost vizionarskog pristupa:
1. Spa i drugi objekti zdravstvenog turizma sve će se ubrzanije prodavati na internetu.
2. Uz dužno štovanje razvojnoj ekonomskoj situaciji u profesiji brige o zdravlju, suvremena lječilišta više neće moći živjeti od svoje radne biti i povijesne reputacije, već će morati investirati i u međunarodni marketing, te stvoriti pozitivni image za njihovu marku („brand“) i usluge koje nude.
Zadovoljstvo mi je pratiti lječilišnu industriju u Turskoj, koja se pridružila Europskoj tradiciji i svoju ponudu objavljuje na web stranicama, bilo da se to odnosi na Thalasso terapiju ili primorska lječilišta s iznimno dobrim reputacijama u polju preventive i terapeutskih programa.
Fino usuglašavanje industrije spa-lječilišta s obostranom međunarodnom melodijom se nastavlja, ali Babilon još jednom uči govoriti zajedničkim jezikom!
Hana Cathara, Mgr.
www.spaconsulting.eu
Izvor: www.experienceispa.com