KRAJ
Sa Nobelovcem Vladimirom Prelogom mi smo zakljucili ovu pricu o najvecim sinovima hrvatske znanosti kroz 8 stoljeca.Naravno bilo bi moguce da je ova lista daleko veca
ali mi smo se zadrzali samo na onim imenima kod kojih nema sporova o njihovom doprinosu svjetskoj obrazovanosti. Isto tako ovdje su uzeti u obzir samo doprinosi koji se odnose na matematickoprirodne i vojne znanosti , dakle nisu uzeti nasi doprinosi u hermeneutickim znanostima, historijskim i humanistickim znanostima.Novost je ta da je u njen izbor usla i jedna kosmologija kakva je ona data kod nasega velikoga Hektorovica koji se uglavnom drzi starijih hrvatskim pjesnikom. Posebna nasa paznja obracena je onim autorima za koje mi vjerujemo da nisu adekvatno ocjenjeni od strane svjetske publike i svjetskih strucnjaka kao sto je to na primjer slucaj kod biologa Demereca koji je prvi otkrio streptomicin i njegovu primjenu u lijecenju tuberkuloze ali i kod drugih nasih autora ciji su znanstveni rezultati svojatani od strane stranih znanstvenih asocijacija. U tom smislu cini se da je pred hrvatsku znanost jedan veliki zadatak javno otklanjanje zabluda o kojima je rijec i ponovno pozicioniranje hrvatske znanosti i filozofije na ono njeno mjesto koje joj historijski i znanstveno pripada.
Ovaj rad je zamisljen kao jedan udzbenik za nase starije osnovce i srednjoskolce kako bi se na jednom mjestu i prilicno lako mogli obavijestiti o najvecim hrvatskim znanstvenicima sa nadama da ce nase mlade ljude potaci na daljnje prirodoznanstvene studije bez kojih nije moguce zamisliti suvremenu Hrvatsku kao ravnopravnog partnera u Europskoj i svjetskoj zajednici naroda. Isto tako ovaj rad je zamisljen kao jedno putovanje Hrvatskom i njenim gradovima koji su bili zavicaji nasim najvecim umovima. A koliko je autor uspio u postavljenom zadatku i koliko je bio vjest u prebiranju znanstvenoga i historijskoga materijala - to neka odluce sami citaoci.
n.b. mozda bi ovu knjigu trebalo ilustirati!
zlatan gavrilovic kovac