Oglašivači koriste manipulaciju kako bi nam prodali proizvod, političari je rabe da bi dobili glasove. Od kreveta do ureda i učionice sve je više onih koji se žale na probleme u svojim vezama - privatnim i poslovnim. Američki obiteljski terapeut Carl Alasko u svojoj nam nedavno prevedenoj knjizi “Emocionalno smeće” savjetuje kako poboljšati odnose, biti bliži i sebi i drugima.
Mnogi funkcioniraju na principu emocionalnog smeća, “otrovnog trojstva” koje se sastoji od stalnog poricanja problema, zabluda o istima i konačno krivnje - jer problem nisu uspjeli riješiti. To vodi u tjeskobu, ljutnju, strah i bol.
Stvarne želje i ciljevi
Poricanje nas brani od prevelikog stresa, od previše okrutnosti u životu. Evo primjera kako funkcionira “otrovno trojstvo”: “Poricanje činjenice da si ne možete priuštiti luksuzne stvari i zavaravanje da ćete naći način da platite kreditne kartice može dovesti do bankrota… Krivnja dolazi na scenu kad se stvari raspadaju, prebacujući odgovornost na nekog drugog”.
Emocionalno smeće, kojim trujemo sebe i druge, skrivena je bolest koja opterećuje i razara odnose s partnerom, šefom, kolegama, rodbinom… To smeće raste kroz manipulaciju koju stalno radimo i sebi i drugima. Prvo treba doći u kontakt s našim stvarnim potrebama, željama i ciljevima, naučiti ih priznati drugima i živjeti u skladu s njima. Drugim riječima, Alasko savjetuje da - prestanemo lagati i sebi i drugima.
Plodno tlo za probleme
Manipulacija je postala “znanost” koju oglašivači koriste kako bi nam prodali proizvod, političari je rabe ne bi li dobili glasove…, sveprisutnu manipulaciju iz javnog prostora preslikavamo u naše privatne odnose. “Živimo u svijetu koji je plodno tlo za uzgoj emocionalnog smeća. A nitko od nas nije imun na to”, upozorava Alasko.
* * *
TEST - KOLIKO IMAM EMOCIONALNOG SMEĆA?
Imam ozbiljan problem u životu koji dugo ignoriram, nadajući se da će tako nestati. (Primjerice: zdravstveni problem poput prekomjerne težine, ovisnosti o alkoholu ili lijekovima/ pretjerano trošenje novca/ neproduktivnost na poslu…)
Inzistirat ću na svojim planovima ili nastaviti sa svojim ponašanjem ignorirajući mišljenja drugih da radim krivo i ne obraćajući pažnju na očite znakove da sam na krivom putu.
Postoji dio mog života koji je tajna, kad bi moj partner ili okolina saznali o tome, bio bih osramoćen ili još puno gore…
Brzo i olako podižem glas čim uđem u raspravu s partnerom, djecom, kolegama, što dovodi do još gore svađe i produbljuje problem.
Kažem “da” i stvarima koje ne želim ili za koje nisam siguran da mogu izvršiti.
Preplave me emocije poput zabrinutosti, ljutnje, tvrdoglavosti, straha.
Izvrnem i mijenjam priču o nečemu što sam učinio ili nisam učinio ne bih li u njoj izgledao bolje. (Primjerice: tvrdim da sam nešto platio manje ili da sam nekome telefonirao, a nisam…)
Na prvi znak mogućeg konflikta pronalazim način da izbjegnem konfrontaciju. Obično ušutim ili se povlačim.
Nisam u stanju kontrolirati neka ponašanja u mojim odnosima i stalno ih ponavljam.
Često razmišljam o neobičnim ili “magičnim” rješenjima problema koja bi odmah promijenila moj život nabolje. (Primjerice: zgoditak na lotu, moj partner konačno se radikalno mijenja, ja se radikalno mijenjam…)
Kad god me optuže za nešto, brzo krivnju svaljujem na nekog drugog. (Odbijam priznati da nisam uvijek u pravu.)
Mogućnost da drugi kažu kako nešto ne obavljam savršeno jako me brine i čini nervoznim. (Primjerice: često provjeravam i ponavljam radnje ne bih li nešto učinio savršenim, opsjednut sam time da će ljudi pričati o mojim greškama, stalno se uspoređujem s drugima.)
Kad nešto ne ide kako želim, postajem depresivan i mislim da sam kriv (npr. osuđujem sebe za sve probleme, vjerujem da neće doći do poboljšanja jer ja ne zaslužujem biti sretan…)
BODOVANJE: svaki ‘da’ odgovor 10 bodova, ‘možda’ 5 bodova, ‘ne’ 0 bodova
15 bodova - blaga prisutnost emocionalnog smeća
30 bodova - ozbiljni problemi s emocionalnim smećem
40 bodova - kritično stanje, prepun emocionalnog smeća
www.jutarnji.hr