Još uvijek nerazjašnjeno stanje mozga i promjene kemizma, prihvaća i različita oruđa pomoći i samopomoći kod prevladavanja depresije i napadaja panike.
Iza mene je godinu dana borbe s napadajom panike, depresivnim stanjima, stanjem teškog stresa.
U tih godinu dana bilježene su promjene, primjenjeni tretmani, hrana koja utječe na promjenu raspoloženja i promjenu kemizma u mozgu, i hrana koja izaziva pogoršanje. Sportske aktivnosti koje poboljšavaju stanje duha i tijela, razgovori, pisanje dnevnika, pjesama, slušanje medicinske muzike koja direktno utječe na stanje mozga. Postoji način kako pobijediti u borbi protiv ove bolesti. Put je teži i kompliciraniji nego prepustiti se antidepresivima i psihoterapiji, ali konačan rezultat vrijedan težine puta.
Prehrana
Hrana je jedno od najmoćnijih oruđa u promjeni kemizma mozga. Mahom je poznato da čokolada, šećer, kava i mnoštvo drugih namirnica dramatično mijenjaju raspoloženje i moždanu funkciju u trenutku. Iako većina od nas to ne zapaža, neke namirnice imaju blaži učinak u kratkom vremenskom razdoblju, dok mnoge druge - dublji u dugačkom razdoblju. Neke namirnice izravno djeluju na moždani kemizam, ali s vremenom proizvode suprotni učinak.
Općenito je pravilo: što je jači brži učinak hrane, ponašanja ili lijeka, veća je mogućnost kasnijeg suprotnog djelovanja.
Npr. kava ubrzava neurotransmisiju i povećava djelotvorni učinak moždane funkcije. U početku kava podiže raspoloženje i dovodi do izbijanja euforije i zadovoljstva. Nekoliko sati nakon ispijanja kave, medjutim, ona uzrokuje povećani nemir, nervozu i napetost mišića, te mnoge ljude čini razdražljivima.
Sve namirnice i pića koje sadrže kofein, imaju slično djelovanje. Dakle, što više kofeina unesete kroz namirnice ili piće, to će povratni učinak biti jači.
Još jedan primjerak je šećer. Šećerom se povećava razina glukoze u krvi, što ubrzo poboljšava raspoloženje jer se razina serotonina brzo povećava. Međutim, kako šećer brzo sagorijeva i iscrpljuje se, tako razina serotonina u trenutku pada, ostavljajući nisku razinu šećera u krvi i nisku razinu serotonina u mozgu.
Učinak bumeranga ima i alkohol, koji privremeno jača djelovanje serotonina, ali kod dugotrajnog unošenja djeluje kao depresiv.
Suprotno ovome, žitarice cjelovitog zrnja: npr. riža, ječam, pšenica, zob i proso povisuju razinu serotonina u času. Kratkoročno, međutim, taj je učinak slabiji nego učinak prerađenih ugljikohidrata kao što je šećer. Cjelovite žitarice zahtijevaju dugotrajnu probavu i postupno izlučuju šećer u krv čime se osigurava dugotrajna energija i visoka razina serotonina. Dosljednim unošenjem cjelovitih žitarica u organizam povisujemo razinu serotonina visokom.
Namirnice bogate proteinima omogućuju brzi porast razine noradrenalina i dopamina u mozgu. Isto to čine kava, čaj, i ostala pića koja sadrže kofein. Budući da su mnoge namirnice bogate proteinima bogate i masnoćom preporučaju se nemasne namirnice poput ribe, peradi i proizvode od obranog mlijeka.
Namirnice koje ne sadrže proteine a jačaju djelovanje noradrenalina, kao što su kava, čak i pića s kofeinom, mogu proizvesti osjećaj slabosti u roku od nekoliko sati. Namirnice bogate mastima smanjuju opskrbu mozga kisikom i povisuju kolesterol pa ih treba izbjegavati.
Najučinkovitije namirnice za jačanje djelovanja serotonina su slijedeće:
- cjelovite žitarice
- proizvodi od cjelovitog brašna
- bundeve i tikve
- korjenasto povrće
- razne grickalice i deserti
- voćni sokovi
- voće (nezamjetljiv učinak na povećanje serotonina)
- zeleno, žuto i lisnato povrće (slabo povećanje serotonina)
Najzdravija među namirnicama je riba. Oko deset dag ribe povisit će razinu noradrenalina i dopamina za manje od pola sata. Preporuča se nemasna riba.
Piletina je bogata proteinima. Bijelo meso sadrži relativno malo masnoće.
Puretina se od svih vrsta peradi preporuča najmanje.
Mliječni proizvodi su višestruko korisni a njihov utjecaj na kemizam mozga je višestruk.
Grahorice su jako zdrave i jačaju djelovanje dopamina i noradrenalina. Vrlo dobro djeluju na organizam u stanju depresije!!!
VJEŽBE
Sve energične vježbe povisuju razinu dopamina i noradrenalina za vrijeme izvođenja, a naše tijelo ih iskorištava kako bi poduprlo mišićnu aktivnost, rad srca, disanje i funkciju živčanog sustava. Međutim, nakon prestanka vježbanja, razina dopamina i noradrenalina naglo opada, dok razina serotonina raste. Porast razine serotonina povezan je s osjećajem zadovoljstva. Međutim zadovoljstvo ne prestaje prestankom vježbe. Pad noradrenalina i dopamina je privremen. Oba kemijska spoja rastu potpuno u nekoliko slijedećih dana, čineći nas neumornima i nemirnima u želji za ponovnim vježbanjem. Ponovno, dakle vježbamo, dobro se osjećamo i zadovoljni smo sami sobom. Ciklus se opet pokreće, ohrabruje nas u vježbanju, pribavlja nam zdravlje, dugovječnost i uravnotežen kemizam mozga.
Vježbanjem umanjujemo i depresiju i tjeskobu.
Djelovanje serotonina jača:
- hodanje i šetnja po ravnoj površini
- hodanje u prirodi (po šumi, obalom, duž plaže, u parku)
- vožnja biciklom po ravnoj površini uz lagani napor
- rastezanje
- lagane američke vježbe
- dizanje laganih utega
- ples
Jačanje serotonina u prirodi
- vožnja kanuom, vožnja čamcem i jedrenje
- šetnja parkom ili šumom
- sjedenje uz vodu ili u čamci na vodi
- plutanje ili lagano plivanje
Glazba
Glazba je jedno od najmoćnijih oruđa u mijenjanju kemizma mozga. U trenutku djeluje na moždani kemizam, bez negativnih popratnih pojava. Dobro odabrana glazba lijek je za um i dušu.
Smijeh
Smijati se, veseliti, boraviti u veselom društvu, jedan od najboljih je lijekova za popravak raspoloženja.
Pisanje
Pisanje dnevnika snažno jača djelovanje serotonina. Pišite o svemu, o bolnim i zastrašujućim događajima u životu, o raznim događajima i suočavajte se sa starim ranama koje ste do sada izbjegavali. Istraživanje je pokazalo da to uistinu može obnoviti duševnu ravnotežu i omogućiti prevladavanje depresije.
Znanstvenici su utvrdili da pisanje dnevnika ne samo da jača imunološki sustav ispitanika, već je poboljšalo njihovo duševno zdravlje. Oni koji su u stanju povjeriti svoje osjećaje i iskustva doživjeli su najčudesnije poboljšanje reakcije T-stanica i duševnog zdravlja što se očituje u smanjenom osjećaju depresije, tjeskobe i stresa, za razliku od onih koji nisu nikada razgovarali niti su željeli svoje osjećaje s kime podijeliti.
Osobama u depresiji preporučuje se izbjegavanje gledanja telefizije i umjesto toga savjetuje se pisanje dnevnika, slušanje glazbe, vježbanje, i sudjelovanja u nekoj drugoj aktivnosti koja će uspostaviti neurokemijsku ravnotežu. Uložite napor da odete u kino, što je poticajnije i zdravije od sjedenja pred televizorom.
Gledanje televizije služi za izbjegavanje suočavanja sa vlastitim osjećajima. Taj oblik predstavlja drogu ništa blažu od alkohola ili marihuane.
Duhovne vježbe ili religija
Svaka duhovna vježba poput molitve ili meditacije povisuje razinu serotonina. Ako vam je potrebno pojačano djelovanje serotonina, provest ćete više vremena u molitvi i meditaciji.