Piše: Vitomir Dragčević
(Fotolia)
Igra s djecom najbolje rastjeruje potištenost
Zbog posla, novaca ili jednostavno manjka volje, malo tko može na tjedan, dva pobjeći od zime i otputovati u Australiju ili Južnu Ameriku. No zato može zapaliti svijeću. Hipnotizirajući rasplesani plamen odagnat će brige, a dovoljno je pola sata takve umirujuće “terapije” i čovjek će se osjećati bolje. Naravno, ako pritom obrati dovoljno pozornosti na sigurnost. A na poslu će pomoći terapija glazbom. Nije važno koji žanr, važno je samo da izmami smješak. Zato umjesto da s kolegom pretresate probleme i nedaće posla, tijekom pauze odgledajte ABBA-in spot i nasmijte se šljokičastim odijelima te zabavnim tekstovima. Vratit ćete se sretniji i produktivniji. A s obzirom da ćete ornije prionuti poslu, prije ćete i stići kući - još jedan razlog za sreću. Kako bi u istom, sretnom tempu nastavili i sutradan, naspavajte se. Jer osnovni preduvjet za sreću je mozak koji radi besprekorno. On će obavljati sve što pred njega stavite te istodobno upravljati disanjem, ravnotežom, osjetima i brojnim drugim funkcijama. Sve što zauzvrat traži od svog “gazde” je da se dobro naspava. Naročito tijekom mračnih zimskih dana.
>> Kao što neuspjeh u novogodišnjoj odluci razbija samopouzdanje, tako ga uspjeh gradi. Treba samo odabrati pravi cilj. Riješite nešto što ste dugo odgađali ili napravite nešto novo; važno je samo da je ostvarivo u jednom danu. Već ćete
>> Možda su sivi komplet ili crno odijelo elegantni i daju dozu profesionalnosti. No ozbiljnost je posljednje što vam treba u borbi s depresijom. Dotjerivanjem si dajte injekciju samopouzdanja, a šarenim odijevanjem sreću širite i na okolinu.
>> Dobra knjiga, kupka, čaša vina ili udobna večer uz omiljeni
film, liječe tjeskobu. Važno je samo da poslije ne osjećate grižnju savjesti nakon tetošenja. Nagradite se, zasluženo!
>> Drukčija perspektiva će otkriti rješenje problema kojeg se do tada niste sjetili. A ako djeluje nerješivo, “otpujute u budućnost” i razmislite hoćete li se i tada brinuti o tome. Tako ćete vidjeti da li se uistinu isplati trošiti živce.
>> Najbolji način da nađete sebe jest izgubiti se u pomaganju drugima, tvrdi Ghandi. To ne znači da je potrebno rasprodati i podijeliti imovinu, već pomoći kolegi da na vrijeme završi posao, popričati s prijateljem... Jer malo što ispunjuje kao pomaganje drugima.
>> Djeca su najbolji lijek protiv potištenosti. Prije svega jer žive “ovdje i sada” i družite li se s njima vrlo brzo će vas povući u svijet u kojem ne postoje brige, osim eventualno “kako što duže dubiti na glavi”. Razveselit će i druženje s prijateljima. Samo bezbrižno.
>> Kao što udaranje vreće smanjuje bijes, trčanje, vježbanje ili bilo kakva fizička aktivnost odagnat će potištenost. Teško je sažalijevati se i brinuti se dok se hvata zrak. A spojite li ugodno s korisnim i počne ribati pločice, sudoper ili usiavati, korist je dvostruka.
>>Šećer podiže raspoloženje samo da bi naglo spustio nakon što razina u krvi padne. Oscilacije su takve da može svoriti i ovisnost. No zato omega 3 masne kiseline, kojom su bogate morske ribe, stabilizira raspoloženje.