MAGIJA POLJUPCA
Jači od riječi, poljubac je gorući izraz ljubavi. Pod sklopljenim vjeđama vrijeme i disanje se zaustave dok srca skladno tuku. Velika scena iza spuštenih zastora!
"Ni malo afrodizijački," prisjeća se Brigitte Bardot, poznata senzualna glumica, koja baš ne gaji prelijepe uspomene na svoje glumačke poljupce: "malo na desno, malo na lijevo, ne tako jezik, to se vidi: malo osjećaja molim vas, ne tako duboki uzdah!" Pod vodstvom filmskog režisera poljubac se očito pretvara u jezičnu gimnastiku koju je ljepše promatrati na ekranu nego izvoditi pred kamerama.
Neodoljivi pas de deux
A poljubac je prisutan gotovo u svim filmovima bez obzira na njihov žanr jer u svakom gledatelju, bez obzira na dob, mjesto i epohu, predstavlja nepresušni izvor uzbuđenja: poljubac je čaroban! Dvoje ljudi se združuje na trenutak u dubokoj želji. A zatim se usnice stapaju na poseban način koji "pečati vatru". Dah se miješa, mirisi se stapaju, okus je božanski: slažemo li se nas dvoje? Odgovor je neposredan. Pa ako su oba partnera zadovoljna, prekrasan se film stane odvijati u mračnoj dvorani iza sklopljenih vjeđa.
Izvana, dva se lika grle spremni na prijem kao kad se prima dar. Lica se dodiruju i pomalo ukoče: "A kamo s nosom?" - pitala je Ingrid Bergman u "Kome zvona zvone". Naizgled, morfologija lica zna predstavljati problem ali se uvijek sve lijepo posloži! Iznutra, toliko toga odjednom da se gubi glava. Uobičajene dimenzije nestaju: nema vremena, ni mjesta, ni buke, sami ste na svijetu kao obuzeti vrtlogom strasti. Kakva ugodna vrtoglavica! Pa što onda ako vas netko gleda, ako vam se rugaju i zavide, pa što ako vam trube iz automobila, mogu i bombe pasti! Poljubac ništa ne čuje osim vlastite glazbe.
Poljubac je uvod u ljubav; nagovještaj duboke intimnosti koja bi mogla uslijediti, skidanje velova s tajne jer se obično događa prvi put u adolescenciji. Taj prvi dodir, to prvo milovanje daje mašti krila, potiče nadu i nagovješta tajnu. Pod našim tolerantnim nebom, poljubac - sve dok je u granicama prihvaćenog moralnog koda - jedini je javno dozvoljeni izraz spolnosti.
Ima se čime hraniti ljubavnu napetost i maštu: gotovo uvijek treba razlikovati kad nastupa trenutak da se uspaljena tijela konačno sljube. Sve u želji da se istražuje, u jednom "kasnije, kasnije" koje se odigrava u povlačenju, svaki od sudionika kuša, naslađuje se drugim, a da se nikad ne zasite sve do vrhunca.
S tog stanovišta, ne manjka najfantastičnijih hipoteza kojima se pokušava rasvijetliti porijeklo poljupca. Neki čak tvrde da je poljubac "zaostatak primitivnog nagona koji se ostvarivao u tome da čovjek pojede ono što mu je najslađe". Drugi tvrde da potiče iz doba "kada je spiljski pračovjek lizao lice svoje družice kako bi dobio nešto soli". Ove teorije međutim manjkave su stoga što ne vrijede u svim zakucima globusa jer se u izvjesnim društvima ova "relikvijska gesta" ne prakticira.
12 kalorija po poljupcu!
Slastan, nježan, uzbudljiv, zamaman...to su dobre strane poljupca koje evociraju njegovu romantičnu prirodu. Jednostavno pitanje atmosfere, vokabulara: dovoljno je zamijeniti riječi slina s nektarom, zube biserima, dah miomirisom. Ali jednako je tako izazovno, nema sumnje stoga da se malo oslobodimo utjecaja koji ima na nas, da ga svedemo na gimnastiku, na banalnu kemijsku razmjenu. "Ljubav! Dakle, voljeti dišni trakt, jednjak, nos koji brišete maramicom, usta kojima jedete, određeni tjelesni miris? Znajući sve ovo kao da možete biti manje lud!" - uzviknuo je pisac Paul Leautaud. Da bismo se malo zabavljali razmotrimo organsku buru koju u tijelu pokreće obični poljubac. Tako nas časopis "Quid" hladno informira da se tijekom tog procesa ubrza rad štitne žlijezde, puls se podiže sa 75 na prosječnih 150 otkucaja. Na kraju, svaka je osoba izgorjela 12 kalorija, razmijenila 0,7 mg bjelančevinastih tvari, 0,45 mg soli i encima i oko 25 bakterija!" Dovoljno je sažeti da se poljupcem podržava bolje disanje, da je bogat oligo-elementima i da se od njega mršavi!
Više od dvadeset mišića u akciji
Još bolje, ta dobrostiva euforija, taj osjećaj punine, ostvaruje se zahvaljujući lučenju prirodnih endorfina iz mozga: nešto poput čokolade ali bezopasno po vitku liniju! Uz to ide i simptom nesanice i smanjenog apetita. Zaljubljeni ne trebaju ni sna ni jela pa u doba zaljubljenosti kao da žive od ljubavi i vode. Nije stoga čudo da ljubavnici nakon strasnih poljubaca lakše ulaze u svoje uske hlače...
A sad malo upozorenje: ne čitajte sljedeće nazive svih mišića koji sudjeluju u poljupcu želite li da strast traje i dalje, ili ih smjesta zaboravite. To su dakle, na francuskom jer su Francuzi navodno izmislili poljubac: dilatateurs canins, buccinateur, carre du menton (kvadrat brade), veliki i mali zygomatique, risorius, usni triangulaire, pa čak i kompresor!
Svaki je povezan s nevjerojatnim spletom živaca koji prosljeđuju osjetilne podražaje u mozak. A ovaj svime upravlja putem svog "računala" - hipotalamusa.
Preostaje još jedan element, također anatomski, ali o kojem se nekako s gađenjem govori: jezik. Je li to možda i stoga što previše otvoreno podsjeća svojim djelovanjem na istinski spolni čin? Ili možda stoga što pokretanjem svojih sedamnaest mišića pokreće i proizvodnju i razmjenu sline? Tekućinu, koja pod neumoljivom lećom mikroskopa ne otkriva baš ništa što bi bilo nalik na "poželjni sok grožđa" koji se više puta spominje u pričama iz "Tisuću i jedne noći". Dapače, slina je dom bezbrojnih mikro-organizama. Zamislite samo: 63 milijuna klica u mililitru sline! Zabrinjavajuće? Istina je da zahvaljujući neprestano toploj i vlažnoj sredini (slinu proizvodi šest žlijezda) slina pruža idealne uvjete za razvoj zaraze.
Ali priroda je dobro stvorena: streptokoki, stafilokoki, laktobacili i druge "Candida albicans" - koje se često nalaze u ustima - kod zdravih su osoba posve bezopasni: za njih se kaže da su "saprofiti" (prirodno je da su u ustima). Tek kad je ravnoteža u ustima narušena, na primjer, uzimanjem lijekova (kortikoterapija, kemoterapija, bolesti koje snižavaju imunosni sustav) može se dogoditi da dođe do raznih zaraza.
Ljubite se zatvorenih očiju
Ne bojte se! Broj oboljenja prouzročenih ljubljenjem toliko je neznatan u odnosu na broj razmjenjenih poljubaca da se slobodno smijete nastaviti ljubiti zatvorenih očiju! A propos, je li taj mrak u dvoje doista potreban kod poljubaca? Čini se da naglašava unutrašnje svjetlo pružajući nam tako još veći užitak nad unutrašnjim scenama. Potiče jači doživljaj drugih osjetila, omogućava nam da vizualiziramo i rastapamo se od miline uživanja u ovim božanskim darovima!
Bolest
Bolest ljubljenja - tako zovu bezopasnu virusnu upalu. Zarazna mononukleoza koja se prenosi slinom u prvom redu pogađa adolescente i mlade ljude. Njezini simptomi? Intenzivni umor popraćen malom groznicom koja zna potrajati dva tri tjedna. Jedino liječenje: nešto više odmora i poljupčića!