Oprez na radnom mjestu
No, baš zato što kompliment pokazuje našu želju da razgovor skrenemo s uobičajenih tema, on može uzrokovati i neželjenu reakciju. Najčešće se to događa na radnom mjestu. Ondje ste zapravo u položaju da se nadmećete s kolegama, pa i teže prigušujete agresivnost. Zato, tvrde psiholozi, kompliment na radnom mjestu može postići suprotan etekt "Što li se iza toga krije?", najčešća je reakcija osobe kojoj ste ga uputili, i to zato što će vam rijetko povjerovati da to doista i mislite.
Da bi kompliment bio prihvaćen, potrebno je dvoje: mora ga izreći osoba koju smatrate nezainteresiranom, a i inače vam je dobra kolegica ili kolega. Naša reakcija na kompliment ponešto nam govori i o tome što sami o sebi mislimo. Ako nekoj manekenki kažete da je lijepa, ona će to radosno prihvatiti, ali ako to kažete ženi koja nije zadovoljna svojim izgledom, ili čak misli da je ružna, ona će kompliment shvatiti kao porugu. Stoga reakcija na kompliment otkriva i skrivenu nesigurnost u sebe. Takve osobe uvijek se nađu u čudu kad im netko izrekne kompliment jer ne mogu ni na trenutak prihvatiti ulogu protagoniste. One obično potcjenjuju vlastite sposobnosti, pa kompliment u njih izaziva nelagodu. Najčešće se na kompliment zacrvene, a potom se ukrute i zauzmu obrambeni stav.
Barometar samopouzdanja
Zbog svega toga kompliment je i barometar koji mjeri koliko sami sebe poštujemo i koliko vjerujemo u vlastite sposobnosti. Da biste to provjerili, dosta je da promotrite svoju reakciju na čestitke za dobro obavljen posao. Ako kažete: "Ah, imala sam sreće, nije to ništa!", time niste samo izrekli uljudnu frazu, već ste zapravo pokazali svoju nesigurnost jer sumnjate da ćete i drugi put biti tako uspješni.
Svidjeti se pod svaku cijenu
Osobe koje uvijek nastoje ugoditi drugima i ubirati komplimente, zasigurno ste već sreli. Ponašaju se usiljeno, budno nadziru svaki pokret i kao da uvijek žele ostaviti dojam na drugu osobu.Takvo ponašanje zapravo, odaje osobu koja je duboko nesigurno u sebe i ne može se osloboditi straha da se neće svidjeti. Tako barem tvrde psiholozi. Zapravo, ako su otac i majka u djetinjstvu i mladenačkim godinama bili škrti u komplimentima prema djetetu i nikad ga nisu ni za što pohvalili, niti nagradili, kao odrastao čovjek to će dijete biti nesigurno u sebe i uvijek ovisno o mišljenju drugih. Samopoštovanje i svijest o vlastitim sposobnostima stječe se u najmlađim godinama i ponajviše na to utječu roditelji i njihov odnos prema djetetu.