Mirna i sigurna luka
Dr. Ivo BELAN
Svaki dan bombardirani smo različitim stresovima. Stoga bi naš dom trebao biti luka u koju se možemo skloniti, postići vlastitu ravnotežu i ponovno napuniti baterije. Međutim, to se neće dogoditi ako nam je život kod kuće također stresan. Stručnjaci pružaju sljedeće savjete koji mogu pomoći da pretvorimo svoj dom u centar regeneracije.
Udaljite se od svega - zajedno
Ako vaš partner ne želi razgovarati ili slušati, povremeno obavite međusobni razgovor izvan kuće. Izvedite ga na ručak, otputujte za vikend, itd. Kada povedete razgovor, najprije popričajte o onome što je u redu u vašim odnosima, a tek tada prodiskutirajte o onome što bi bilo korisno promijeniti. Pokušavati učiniti da se druga osoba osjeća krivom neće donijeti rezultata.
Naslonite se na prijateljsko rame
Osjećaj da ste voljeni i da se o vama brinu vaši prijatelji i obitelj zaštićuje vas od negativnih učinaka stresa. Okružite se ljudima koji će biti tu i kad prigusti, kad je teško. Učinite da i oni osjete da biste i vi učinili isto za njih.
Zadržite kontrolu nad financijama
Napravite plan kontrole troškova i prekomjernih izdataka. Značajan izvor obiteljskog stresa nije u tome koliko novca imate, nego u postizanju suglasnosti oko njegovog trošenja.
Kontrolirajte svoje vrijeme
Pravite liste dnevnih obveza. Poredajte ih po važnosti i tim ih redom obavljajte, ali nemojte se gristi ako niste sve učinili. Kad radite popis, napravite i listu gutača vremena koje treba izbjegavati, kao što su neke beznačajne zabavne emisije na TV-u ili aktivnosti u kojima ne uživate.
Stavljajte stvari na svoje mjesto
Da biste u svome domu kaos pretvorili u red, organizirajte ga. Odredite posebno mjesto za sve one stvari koje često gubite. Na primjer, postavite posebnu posudicu za ključeve pokraj vrata.
Prvo se ohladite, a tek onda kažite
Ako ste uznemireni zato što ne možete kontrolirati ponašanje svog partnera ili djeteta, prva stvar koju si ne smijete dozvoliti jest da izgubite kontrolu, čak ako je ono što se oko vas događa vrlo iritantno i neugodno. Jednom kada ste uspjeli staviti pod kontrolu svoj vlastiti stres u takvom okruženju, provjerite možete li komunicirati na miran i kontroliran način. Često se događa da stres jedne osobe prijeđe na drugu. I ako tada počnete komunicirati - taj se odnos brzo prekida.
Odredite si mini time-outove
Ne dozvolite da vas svladaju zadaci i obveze.
Postavite si ostvarljive ciljeve
Prihvatite ono što možete biti i ne gubite vrijeme brinući o onome što ne možete biti.
Željeti ne znači da ćete to i postići
Zaustavite sebe kad god se uhvatite da razmišljate: »Kad bih bio bogat… da sam bar oženio nekog drugog… da bar nisam priznao što sam učinio«. Možda žalite zbog svoje greške ili životne situacije, ali živjeti u prošlosti ili željeti nešto što nikad nećete imati - jedino vas može zaustaviti u postizanju drugih, novih ciljeva.
Izbacite riječ problem iz svog rječnika
Nadomjestite je riječju izazov.
Pribavite činjenice
Nemojte pretpostavljati da znate što druga osoba misli i osjeća.
Nemojte generalizirati
Fraze poput »nikad ne radiš što ja želim«, »tvoja majka nikad ne kaže dobru riječ o meni«, »svi su muškarci isti«, »nitko me ne voli« - mogu stvoriti stres. Pripazite na riječi koje pretjerano generaliziraju, kao što su svatko, svi, nikada, uvijek, nijedan, nitko.
Nasmijte se
Smijeh pomaže da se olakšaju zabrinutost, frustracije, ljutnja i napetost među ljudima. Može pomoći da steknete optimističnije raspoloženje.
Učvrstite obiteljske veze
Nemojte raditi 15-16 sati dnevno i očekivati da provedete kvalitetno vrijeme sa svojom obitelji. Smanjite broj radnih sati.
Ako ste zaposleni, ne donosite kući probleme s posla
Iskrcati dnevne stresove na prijatelje i obitelj predstavlja velik rizik. Postoji vjerojatnost da ćete iscrpiti njihovu strpljivost i zanimanje za vas. Posljedice mogu biti ljutnja, bračni problemi, problemi s djecom. S druge strane, ostavljanje briga u uredu može pomoći da se sutradan vratite na posao osvježeni i sposobni za bolji rad.
Ispitajte svoju okolinu
Ima li previše buke, neugodnih mirisa, neudobnog namještaja, lošeg osvjetljenja, slabe ventilacije? Nered u kući, na primjer, može učiniti da se osjećate svladani, dok čišćenje i pospremanje mogu učiniti da se osjećate mnogo bolje.
Učinite svoj dom mjestom za opuštanje
Ako je moguće, napravite barem jedno mjesto u svom stanu gdje će vam biti posebno lako opustiti se.
Ne gubite vrijeme na to da budete savršeni
Ne možete očekivati da imate najčišću kuću, najuredniju odjeću, najpristojniju djecu. Stalno pokušavajući biti apsolutno savršen - može dovesti do toga da čovjek »sagori«.
Udaljite se od stresa hodanjem
Masaža ili topla kupka mogu učiniti čuda. Međutim, nemojte predvidjeti ili zanemariti korist žustrog hodanja ili neke druge fizičke aktivnosti u kojoj uživate.
www.glasistre.hr